Mastrixt Universitetinin tələbələri ARDNF-də səfərdə olub
Ötən həftə Niderland Krallığının Mastrixt Universitetinin Biznes və İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələri Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fonduna (ARDNF) səfər ediblər. Səfər universitetlə sıx əməkdaşlıq edən və bu ali təhsil müəssisəsinin ən nüfuzlu tələbə təşkilatlarından biri hesab edilən “SCOPE Maastricht”in həyata keçirdiyi "International Economic Orientation Trip" təşəbbüsü çərçivəsində baş tutub.
Səfər proqramı çərçivəsində tələbələr əvvəlcə ARDNF-nin inzibati binası və Fondun tarixi, fəaliyyəti və nailiyyətlərini əks etdirən muzeylə tanış olublar. Daha sonra Fondun əməkdaşlarının iştirakı ilə təqdimat sessiyaları keçirilib.
Fondun rəhbər heyətinin də iştirak etdiyi infosessiya zamanı tələbələrə ARDNF-nin investisiya strategiyası və aktivlərin idarə olunması, ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) prinsiplərinin investisiya portfelinə inteqrasiyası, Hasilatın Pay Bölgüsü sazişlərində və strateji layihələrdə Fondun rolu, neft gəlirlərinin idarə olunması və ARDNF-nin ölkə iqtisadiyyatındakı mövqeyi barədə ətraflı məlumat təqdim olunub.
Sessiya qarşılıqlı dialoq və interaktiv müzakirə formatında keçirilib, tələbələrin çoxsaylı sualları Fond əməkdaşları tərəfindən ətraflı cavablandırılaraq fikir mübadiləsi aparılıb.

Last week, students from the School of Business and Economics at Maastricht University in the Kingdom of the Netherlands visited the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ). The visit took place within the framework of the "International Economic Orientation Trip," an initiative organized by "SCOPE Maastricht," one of the most prestigious student associations closely affiliated with the university.
As part of their visit program, students first toured SOFAZ’s administrative building and museum, where they learned about the Fund’s history, activities, and achievements. This was followed by presentation sessions conducted with the participation of SOFAZ employees.
During an informative session attended by SOFAZ’s senior management, students were provided comprehensive insights into the Fund’s investment strategy, asset management practices, integration of Environmental, Social, and Governance (ESG) principles into the investment portfolio, the role of SOFAZ in Production Sharing Agreements and strategic projects, the management of oil revenues, and the Fund's significant position within Azerbaijan’s economy.
The session was conducted interactively, allowing for extensive dialogue and discussion, with SOFAZ representatives thoroughly addressing numerous questions from the students and facilitating an engaging exchange of ideas.