Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu ilə Çinin İnvestisiya Korporasiyası arasında Anlaşma Memorandumu” imzalanmışdır
25 Apr 2025 16:41:00
23 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına dövlət səfəri çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu ilə Çinin İnvestisiya Korporasiyası arasında Anlaşma Memorandumu” imzalanmışdır

“Memorandum of Understanding between the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and the China Investment Corporation” was signed.
25 Apr 2025 16:41:00
On April 23, 2025, as part of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Ilham Aliyev’s state visit to the People’s Republic of China, the “Memorandum of Understanding between the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and the China Investment Corporation” was signed.