Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu (ARDNF) ABŞ-ın “BlackRock” şirkətinin tərkibinə daxil olan “Global Infrastructure Partners (GIP)” tərəfindən idarə olunan investisiya fonduna qoşularaq İtaliyanın aparıcı yüksək sürətli dəmir yolu operatoru “Italo – Nuovo Trasporto Viaggiatori S.p.A (Italo)”ya 34,5 milyon avro məbləğində sərmayə yatırıb.
2012-ci ildə yaradılmış “Italo”, İtaliyada ilk özəl yüksək sürətli sərnişin dəmir yolu operatoru kimi sektorda qabaqcıl şirkətlərdən biridir. Şirkət saatda 360 km-ə qədər sürət yığa bilən “25 AGV 575” və “26 Italo EVO” qatarlarından ibarət parkı ilə Milan-Roma dəhlizi də daxil olmaqla, İtaliyanın 54 şəhərini əhatə edən marşrutlarda fəaliyyət göstərir.
2024-cü ildə qlobal konteyner daşımaları sahəsində fəaliyyət göstərən “MSC” şirkəti “Italo”nun təxminən 50%-lik səhmlərini “GIP”-dən əldə edib. Qalan 50%-lik pay isə “GIP”, müştərək investorlar və “GIP” tərəfindən idarə olunan ARDNF-nin də daxil olduğu fondlara məxsusdur.
Yüksək əməliyyat göstəriciləri ilə səciyyələnən “Italo” dayanıqlı mobillik həllərinə artan tələbat fonunda böyük artım potensialına malikdir. Bu investisiya, uzunmüddətli investor olaraq dayanıqlı infrastruktur aktivlərinə sərmayələr həyata keçirməklə ARDNF-nin investisiya portfelinin şaxələndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyətə malikdir.

18 Feb 2025 17:03:00
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) has joined a fund vehicle led by U.S.-based Global Infrastructure Partners (GIP), a part of BlackRock, to invest €34.5 million in Italo – Nuovo Trasporto Viaggiatori S.p.A (Italo), Italy’s premier private high-speed rail operator.
Since its launch in 2012, Italo has revolutionized Italy’s rail sector as the country’s first private high-speed passenger train operator. The company operates a fleet of 25 AGV 575 trains—capable of reaching speeds of up to 360 km/h—and 26 Italo EVO trains, covering routes across 54 Italian cities, including the heavily trafficked Milan-Rome corridor.
In 2024, the global container shipping company MSC acquired approximately 50% of Italo from GIP. The remaining 50% stake continues to be held by GIP managed fund vehicles, which includes SOFAZ, and GIP co-investors.
Italo has demonstrated strong operational performance and growth potential, benefiting from increasing demand for sustainable mobility solutions. This investment aligns with SOFAZ’s strategic objective to generate long-term value and diversify its portfolio through gaining exposure to resilient and sustainable infrastructure assets.