31 Oct 2011 13:27:44
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2011-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 11 831,4 milyon manat, büdcə xərcləri isə 4 366,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2011-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 11 668,4 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 11 476,3 milyon manat, Şahdəniz-I fazası üzrə qiymət fərqindən daxilolmalar 101,7 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividendlərdən 66,8 milyon manat, tranzit gəlirləri 5,5 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,2milyon manat, bonus ödənişləri 15,7 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 1,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 9ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlirlər 162,9 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində4 021,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 89,2 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 144,5milyon manat və 10,5milyon manat vəsait ayrılmışdır. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 5,9 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 85,5milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2011-ci ilin 9 ayı ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 10,1 milyon manat olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar xərci 258,8 milyon manat təşkil etmişdir.
2011-ci il oktyabrın 1-ə Fondun aktivləri 2011-ci ilin əvvəlinə (22 766,8 milyon ABŞ dolları) nisbətən 41,6 % artaraq 32 242,5 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-September 2011
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2011 reached 11 831.4 million manats, while budget expenditures constituted 4 366.7 mln. manats.
Revenue of 11 668.4 mln. manats for the period of January-September, 2011 was received from implementation of oil and gas agreements, including 11 476.3 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 101.7mln. manats from difference in price from the phase I of Shah Deniz, 66.8 mln. manats from dividends on Azerbaijan's State participation share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline, 5.5 mln. manats as transit payments, 1.2mln. manats as acreage payments, 15.7 mln. manats as bonus payments and 1.2 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 162.9 mln. manats.
As per execution of 2011 Fund’s budget 4 021.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 89.2 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 144.5 mln. manats and 10.5mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing the construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system. 5.9 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 85.5mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway. The Fund's administrative and operational expenses for current period were 10.1 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totalled 258.8 million manats.