2011-ci il dekabrın 16-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun Müşahidə Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri, Dövlət Neft Fondunun Müşahidə Şurasının Sədri cənab Artur Rasi-zadənin sədrliyi ilə keçirilən iclasda Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il üçün büdcə layihəsi müzakirə olunmuşdur.
İclasda Müşahidə Şurası tərəfindən Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il üçün büdcə layihəsinə, o cümlədən Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərclərə dair Fondun İcraçı direktoru tərəfindən təqdim edilmiş məlumatlara baxılaraq, Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin gəlirlərinin 10697 030,6min manat, xərclərinin 10561304,0min manat, o cümlədən Fondun idarə edilməsi ilə bağlı xərclərinin73 820,00 min manat məbləğində müəyyən edilməsi məqsədəuyğun sayılmış, müvafiq olaraq Fondun 2012-ci il büdcə layihəsi, o cümlədən Neft Fondunun vəsaitinin istifadə edilməsinin əsas istiqamətləri (investisiya siyasəti daxil olmaqla) və Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı illik xərclər smetasının layihələri məqbul hesab edilərək təsdiq olunmaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim olunması tövsiyə edilmişdir. İclasda həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 oktyabr 2011-ci il tarixli Fərmanı ilə “Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsi haqqında Qaydaları”nda edilmiş dəyişikliklərə əsasən Neft Fondunun investisiya portfelinə yeni aktivlər, o cümlədən qızıl, daşınmaz əmlakın daxil edildiyini nəzərə alaraq, Fondun mühasibat uçotu qaydalarında, habelə hesablar planında müvafiq əlavələrin edilməsi barədə qərar qəbul edilmişdir.

19 Dec 2011 14:56:49
A meeting of the Supervisory Board of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) was held on December 16, 2011. The meeting chaired by Mr. Artur Rasi-zadeh, Prime Minister of Azerbaijan and Chairman of the Supervisory Board discussed the SOFAZ draft budget for 2012.
The Board approved the Fund's 2012 budget revenues at10697030.6thousand manats, its expenditures at10561304.0thousand manats and the Fund's operating expenditures at73820.00 thousand manats. The Supervisory Board recommended the Fund's 2012 draft budget, including the major directions of its investment policy, and its draft annual operating expenditures for the approval by President of the Republic of Azerbaijan. Additions have been made to the Fund's accounting rules and accounts plan in accordance with the amendments to the "Rules on management of foreign currency assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan" approved by Decree of the President of the Republic, dated October 27, 2011, and considering the inclusion of new asset classes (public equity, real estate and gold) in the Fund's investment portfolio.