Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 29 dekabr 2011-ci il tarixli Fərmanı ilə Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il üçün büdcəsi təsdiq edildi. Neft Fondunun təsdiq olunmuş büdcəsinə uyğun olaraq, 2012-ci ildə Fondun gəlirləri10 697 030,6 min manat, xərcləri 10 561 304,0 min manat təşkil etməsi nəzərdə tutulur.
Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin gəlirlərinin aşağıdakı daxilolmalar hesabına formalaşması nəzərdə tutulur:
№ | Gəlir mənbələri | Gəlirlərin məbləği (min manat) |
2.1. | Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər (karbohidrogenlərin nəql edilməsi üzrə məsrəflər, bank, gömrük rəsmiləşdirilməsi, müstəqil nəzarət (sörveyer), marketinq və sığorta xərcləri çıxılmaq şərti ilə, habelə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin sərmayəçisi, payçısı və ya tərəfdaşı olduğu layihələrdə onun sərmayəsinə və ya iştirak payına düşən gəlirlər istisna olmaqla) | 10365432,0 |
2.2. | Karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi ilə əlaqədar sərmayəçilər tərəfindən müqavilə sahəsindən istifadə üçün ödənilən akrhesabı ödənişlər | 3342,8 |
2.3. | Neftin və qazın Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsindən əldə edilən gəlirlər | 8137,0 |
2.4. | Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər | 319218,8 |
2.5. | Qanunvericiliyə uyğun olaraq digər gəlirlər və daxilolmalar | 900,0 |
Cəmi | 10697030,6 |
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin xərcləri aşağıdakı məqsədlərə yönəldilir:
№ | Xərc maddələri | Xərclərin məbləği (min manat) |
3.1. | Qaçqınların vəməcburi köçkünlərin sosial-məişət və məskunlaşma məsələləri ilə bağlı bəzi tədbirlərin maliyyələşdirilməsi | 110 000,0 |
3.2. | Azərbaycan Respublikasının 2012-ci il dövlət büdcəsinə transfert | 9905 000,0 |
3.3. | Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihəsinin maliyyələşdirilməsi | 200 000,0 |
3.4. | Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsi | 252484,0 |
3.5. | 2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramının maliyyələşdirilməsi | 20 000,0 |

Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan signed on December 29, 2011 the Decree approving budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2012 including10697030.6 thousand manats in revenues and 10561304.0 thousand manats in expenditures as followings:
To define that the incomes of the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2012 are established out of the following revenues:
№ | Revenues | Amount |
2.1. | Proceeds from sales of the Republic of Azerbaijan's share of hydrocarbons (exclusive of hydrocarbons' transportation costs, banking expenses, customs costs, independent surveyor, marketing and insurance costs, and also exclusive of the revenues from the SOCAR's share in the projects of which it is an investor, shareholder or partner) | 10365432.0 |
2.2. | Oil and gas agreement signature and/or performance bonuses paid by investors | 3342.8 |
2.3. | Revenues generated from oil and gas transit over the territory of the Republic of Azerbaijan | 8137.0 |
2.4. | Revenues from management of SOFAZ's assets | 319218.8 |
2.5. | Other revenues and incomes according to legislation | 900.0 |
Total | 10697030.6 |
To define that the expenditures of the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2012 are assigned to the following purposes:
№ | Directions of expenditures | Amount |
3.1. | The expenditures for financing of projects concerning solution of the social and settlement problems of the refugees and internally displaced persons | 110000.0 |
3.2. | Transfer to 2012 State Budget of the Republic of Azerbaijan | 9905000.0 |
3.3. | Financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system | 200000.0 |
3.4. | Financing "Baku-Tbilisi-Kars railway" project | 252484.0 |
3.5. | Financing "State Programm on education of Azerbaijan youth in foreign countries in 2007-2015" | 20000.0 |