Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2011-ci il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 15 628,3 milyon manat, büdcə xərcləri isə 9 606,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2011-ci il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 15 451,9 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 15 257,5 milyon manat, Şahdəniz-I fazası üzrə qiymət fərqindən daxilolmalar 101,7 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividendlərdən 66,8 milyon manat, tranzit gəlirləri 7,5 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,3milyon manat, bonus ödənişləri 15,7 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 1,4 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlirlər 176,4 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 9000,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 140,0 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 200,0milyon manat və 32,6milyon manat vəsait ayrılmışdır. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 15,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 161,9milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2011-ci il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 57,1 milyon manat olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar xərci 749,8 milyon manat təşkil etmişdir.
2012-ci il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2011-ci ilin əvvəlinə (22 766,8 milyon ABŞ dolları) nisbətən 30,9%artaraq 29 800,0 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2011 reached 15628.3 million manats, while budget expenditures constituted 9606.6 mln. manats.
Revenue of 15451.9 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 15257.5 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 101.7mln. manats from difference in price from the phase I of Shah Deniz, 66.8 mln. manats from Azerbaijan's State participation share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline, 7.5 mln. manats as transit payments, 1.3mln. manats as acreage payments, 15.7mln. manats as bonus payments and 1.4 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 176.4 mln. manats.
As per 2011 budget of the Fund, 9000.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 140.0 mln. manats were directed to financing of settlement of the problems of refugees and internally displaced persons, 200.0mln. manats and 32.6mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system,15.0 mln. manats to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015" and 161.9mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway. The Fund's administrative and operational expenses in this period were 57.1 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totaled 749.8 million manats.