Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu investisiya portfelinin diversifikasiyası və gəlirliliyinin artırılması məqsədi ilə səhmlərə investisiya etməyi planlaşdırır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 29 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Neft Fondunun İnvestisiya Siyasətinə əsasən 2012-ci il ərzində Fondun investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 5%-ə qədəri səhmlərə investisiya edilə bilər.
İlkin mərhələdə səhmlərə investisiyanın xarici menecerlər vasitəsi ilə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Xarici menecerlərin seçilməsi xidmət təklifləri sorğusu üsulu ilə həyata keçiriləcək və bu barədə məlumat Fondun internet səhifəsində (www.oilfund.az) yerləşdiriləcəkdir.

State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) is planning to invest in equities to increase the diversification and profitability of the investment portfolio. According to the 2012 Investment Policy of SOFAZ approved by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 29, 2011, up to 5% of the Investment portfolio of SOFAZ can be invested in equities in 2012.
Management of equity portfolio will initially be handled by external managers. Request for Service Proposals (RFP) process will be employed to select external managers and RFP announcement will be posted on SOFAZ’s website (www.oilfund.az).