Dövlət Neft Fondu qızıla investisiya etməyə başlamışdır
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu investisiya portfelinin diversifikasiyası və gəlirliliyinin artırılması məqsədi ilə qızıla investisiya etməyə başlamışdır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 29 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Neft Fondunun İnvestisiya Siyasətinə əsasən 2012-ci il ərzində Fondun investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 5%-ə qədəri qızıla investisiya edilə bilər.
Bu məqsədlə, 1 fevral 2012-ci il tarixindən etibarən London Qiymətli Metallar Bazarı İştirakçılarının Assosiasiyasının market-meyker üzvü olan banklardan həmin qurum tərəfindən tətbiq edilən tələblərə uyğun olan qızıl külçələrin alışına başlanılmışdır. 1987-ci ildən fəaliyyət göstərən London Qiymətli Metallar Bazarı İştirakçılarının Assosiasiyası, Londonun qızıl və gümüş külçələr bazarındakı beynəlxalq bankları, istehsalçıları, daşıma və saflaşdırma şirkətlərini əhatə edir.

The State Oil Fund of Azerbaijan has started investing in physical gold
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) has started investing in physical gold to increase the diversification and profitability of the investment portfolio. According to the 2012 Investment Policy of SOFAZ approved by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 29, 2011, up to 5% of the Investment portfolio of SOFAZ can be invested in gold in 2012.
For this reason, starting from 1st of February 2012, SOFAZ has begun purchase of gold bars that are in compliance with standards set forth by London Bullion Market Association (LBMA) from the banks which are market-maker members of LBMA. Incorporated in 1987, London Bullion Market Association covers international banks active in gold and silver markets, as well as producers, transportation and refinery companies.