2012-ci il iyunun 4-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Çoxtərəfli Qrupun (ÇQ) iclası keçirilmişdir.
MHŞT üzrə Hökumət Komissiyası Mur Stefens audit şirkəti tərəfindən yoxlanılmış Azərbaycan Respublikası Hökumətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə növbəti (on altıncı) hesabatını (2011-ci il üzrə) açıqlamışdır. Hesabata eyni zamanda hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təqdim etdikləri fərdi hesabatların təhlili əsasında audit şirkətinin verdiyi rəy də daxildir.

The meeting of the Multi-stakeholder Group (MSG) on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan was held on June 4, 2012.
At the meeting Azerbaijan Government Committee on EITI announced the release of the Government's EITI report (2011) audited by Moore Stephens, the independent Aggregator. The release is accompanied by the Aggregator's opinion based on individual submissions of extractive industry companies participating in the EITI process in Azerbaijan.
Other issues on EITI implementation in Azerbaijan were discussed at the meeting.
The full report as well as the Aggregator's opinion on the document has already been disclosed on web sites of the State Oil Fund (SOFAZ) (www.oilfund.az), the International EITI Secretariat (www.eiti.org) and the Non-Governmental Organizations (NGOs) Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries of the Republic of Azerbaijan (www.eiti-az.org).