2012-ci iliyunun 7-dəAzərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov ilə Avropa Parlamenti və Almaniya Bundestaqının üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilmişdir.
Ş. Mövsümov Dövlət Neft Fondunun fəaliyyəti, Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi, Suveren Fondlar, Azərbaycan hökuməti ilə Avropa Parlamenti arasında əməkdaşlıq, Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqi prosesində ARDNF-nin aparıcı rolu barədə qonaqlara ətraflı məlumat vermişdir. Görüş zamanı Dövlət Neft Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrin inkişaf üçün əhəmiyyəti xüsusi vurğulanmışdır.

Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) met with representatives of the European Parliament and German Bundestag on June 7, 2012.
Mr. Movsumov briefed the guests on the Fund's activity, management of its assets, Sovereign Wealth Funds, cooperation between the government of Azerbaijan and European Parliament, major projects financed by the Fund. He talked about SOFAZ's leading role in implementation of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI).