ARDNF-də Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda 11 may tarixində müasir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib və Ulu Öndərin əziz xatirəsi yad edilib.
Tədbir iştirakçılarına əvvəlcə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə hazırlanmış sənədli qısa film təqdim olunub.
Tədbir zamanı çıxış edən ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov Azərbaycan dövlətinin və xalqının bütövlüyü və inkişafı naminə fədakarlıqla çalışıb, öz həyatını xalqımızın xoşbəxt gələcəyinə həsr edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu yeni neft strategiyasından və bu strategiyanın ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfələrdən söz açıb. İcraçı direktor bildirib ki, məhz bu strategiyanın məhsulu olaraq, neft və qazın satışından əldə edilən valyuta daxilolmalarının toplanması və səmərəli idarə edilməsi məqsədilə cənab Prezident İlham Əliyevin təklifi ilə, 1999-cu ildə Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən Dövlət Neft Fondunun əsası qoyulub. İsrafil Məmmədov yaradılarkən 271 mil­yon ABŞ dol­la­rına bə­ra­bər olan Neft Fondunun ak­tiv­lə­ri­nin həc­minin hal-hazırda 54 milyard ABŞ dollarını keçdiyini qeyd edib. İcraçı direktor İsrafil Məmmədov bildirib ki, Heydər Əliyevin sədrliyi ilə 16 iyul 2002-ci il tarixində baş tutmuş Dövlət Neft Fondunun Müşahidə Şurasının birinci iclasında Ulu Öndərin verdiyi tövsiyyələr bu gün də Neft Fondunun fəaliyyətində rəhbər tutulur.
Tədbirə həmçinin, uzun illər dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevlə birgə çalışmış, dövlət qulluğunda xidmətlərinə görə "Şöhrət" və "Şərəf" ordenləri ilə təltif olunmuş Dilarə xanım Seyidzadə qonaq qismində dəvət edilib. ARDNF-nin İcraçı direktorunun müşaviri Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu ilə birgə müsahibə formatında baş tutan söhbətdə Dilarə xanım Seyidzadə Ulu öndərin xidməti fəaliyyəti barədə çıxış edib, dahi şəxsiyyət haqqında öz fikir və xatirələrini bölüşüb, Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin biliyi, dünyagörüşü və cəsarəti ilə beynəlxalq müstəvidə böyük rəğbət qazandığını qeyd edib.
Tədbirin sonunda Dilarə Seyidzadə tərəfindən Ulu öndərin fəaliyyətinə dair Fondun əməkdaşlarının sualları cavablandırılıb. Dilarə Seyidzadə Heydər Əliyevin malik olduğu liderlik keyfiyyətləri barədə onlara öz tövsiyyələrini bildirib, vətənə hədsiz sevgi, məsuliyyət, özünə qarşı tələbkarlıq və digər bu kimi keyfiyyətlərin gənc nəslin Heydər Əliyevdən öyrənməli olduğu ən mühüm dəyərlər olduğunu qeyd edib.

On May 11th, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan held an event dedicated to the 100th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev, the founder of the modern and independent Azerbaijan, and the cherished memory of the National Leader was commemorated.
Firstly, a short documentary film produced to commemorate the 100th anniversary of Heydar Aliyev was presented to the attendees of the event.
During the event, SOFAZ Executive Director Israfil Mammadov talked about the new oil strategy founded by National Leader Heydar Aliyev, who worked for the sake of the integrity and development of Azerbaijan and dedicated his life to the happy future of our people and the contributions of this strategy to the country's economy. The Executive Director mentioned that State Oil Fund that was established as a product of this strategy, in order to safeguard and prudently manage energy-related earnings obtained from the sale of oil and gas by the National Leader Heydar Aliyev in 1999 at the suggestion of Mr. President Ilham Aliyev. Mr. Israfil Mammadov highlighted that the assets of SOFAZ were equal to 271 million US dollars at the time of its foundation and increased and amounted to 54 billion US dollars currently. Executive Director Israfil Mammadov also emphasized that the recommendations given by the National Leader during the first meeting of the Supervisory Board of the State Oil Fund held on July 16, 2002 under the chairmanship of Heydar Aliyev are still being followed by the activities of the State Oil Fund today.
During the joint interview with Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu, Advisor to the Executive Director of SOFAZ, Mrs. Dilara Seyidzade discussed the activities of the National Leader and shared her thoughts and memories about National Leader and mentioned that Heydar Aliyev had won great sympathy at the international level due to his rich knowledge, broad outlook, and courage.
At the end of the event, Dilara Seyidzade answered questions from SOFAZ's employees about the National Leader's activities and offered her recommendations on Heydar Aliyev's leadership qualities. She emphasized that the young generation should learn from Heydar Aliyev's immense love for the motherland, sense of responsibility, self-discipline, and other essential values.