ARDNF-nin Media Dialoqu: 2024-cü ilin investisiya yekunları və 2025-ci ilin perspektivləri müzakirə olunub
06 Mar 2025 16:56:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) media nümayəndələri üçün “ARDNF-nin Media Dialoqu: 2024-cü ilin investisiya yekunları və 2025-ci ilin perspektivləri” mövzusunda tədbir təşkil edib. Müzakirə formatında baş tutan görüşün məqsədi Fondun investisiya fəaliyyətinin nəticələri, 2025-ci il üzrə investisiya strategiyası və maliyyə bazarlarındakı əsas trendlərlə bağlı media nümayəndələrini məlumatlandırmaq olub.
Tədbirin açılışında ARDNF-nin İcraçı direktorunun ofisinin Strateji kommunikasiya şöbəsinin müdiri Ülviyyə Mehralıyeva çıxış edərək media nümayəndələrini salamlayıb, tədbirin əsas məqsədini vurğulayıb və müzakirə olunacaq mövzuların qısa icmalını təqdim edib.
Risklərin idarəedilməsi departamentinin direktoru Vadim Pşeniçnıy və həmin departamentin Aktivlərin bölgüsü, risk və gəlirliliyi şöbəsinin müdiri Toğrul Rəhimbəyli ARDNF-nin 2025-ci il üzrə investisiya strategiyası və perspektivləri barədə geniş təqdimat ediblər. Onlar qlobal iqtisadi trendlər və uzunmüddətli dövr üçün əsas investisiya prioritetlərini vurğulayaraq yeni yaranan investisiya imkanlarının qiymətləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
İnvestisiya departamentinin direktoru Fərhad Zeynalov isə 2024-cü ilin investisiya nəticələri və bazar şərtləri barədə ətraflı məlumat təqdim edib. O, ilin əsas göstəricilərini, investisiya portfelinin müxtəlif seqmentlərinin (səhmlər, istiqrazlar, daşınmaz əmlak, və s.) gəlirliliyini, eləcə də beynəlxalq maliyyə bazarlarındakı əsas meyillərin ARDNF-nin investisiya fəaliyyətinə təsirini şərh edib.
Sual-cavab sessiyasında media nümayəndələri Fondun investisiya portfelindəki diversifikasiya strategiyası, qlobal bazar dalğalanmalarının ARDNF-nin planlarına təsiri, eləcə də Fondun investisiya gəlirliliyinin artım dinamikası və gələcək hədəfləri barədə suallar ünvanlayıblar.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) organized the SOFAZ Media Dialogue on the theme "Investment Outcomes of 2024 and Prospects for 2025" for media representatives. The event, held in a discussion format, aimed to provide insights into SOFAZ’s investment performance, the 2025 investment strategy, and key trends in financial markets.
The session opened with remarks by Ulviyya Mehraliyeva, Head of the Strategic Communication Division at the CEO Office of SOFAZ. She welcomed media representatives, highlighted the primary objectives of the event, and provided an overview of the topics to be discussed.
Following the opening remarks, Vadim Pshenichniy, Director of the Risk Management Department, and Toghrul Rahimbayli, Head of the Asset Allocation, Risk, and Performance Division within the same department, delivered a comprehensive presentation on SOFAZ’s 2025 investment strategy and future outlook. They elaborated on global economic trends, long-term investment priorities, and the evaluation of emerging investment opportunities.
Subsequently, Farhad Zeynalov, Director of the Investment Department, presented an in-depth review of SOFAZ’s investment performance in 2024 and market conditions. He outlined the key financial indicators of the year, the returns across different segments of the investment portfolio (equities, bonds, real estate, etc.), and provided an analysis of how major trends in international financial markets influenced SOFAZ’s investment activities.
During the Q&A session, media representatives inquired about SOFAZ’s diversification strategy, the impact of global market fluctuations on the Fund’s plans, the dynamics of investment returns, and future objectives.