Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2025-ci il mart ayının 31-nə ARDNF-nin aktivləri 2024-cü ilin sonuna (60 031,4 milyon ABŞ dolları) nisbətən 4,5% artaraq 62 740,2 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
2025-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 3 249,2 milyon manat, büdcə xərcləri isə 3 643,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2025-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 3 017,2 milyon manat, o cümlədən, mənfəət neftinin və qazın satışından 2 251,9 milyon manat, bonus ödənişləri və tranzit gəlirləri 765,3 milyon manat təşkil etmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində ARDNF-yə AÇG yatağından 2 001,6 milyon manat, Şahdəniz yatağından isə 181,9 milyon manat məbləğində vəsait daxil olmuşdur.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlir 232,0 mln manat olmuşdur.Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri hesabat dövrü üzrə 4 999,0 milyon manat təşkil etmişdir. Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2025-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 3 620,3 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. 2025-cü ilin yanvar-mart aylarında “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşməsinə 1,1 milyon manat, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” nın maliyyələşməsinə isə 14,9 milyon manat yönəldilmişdir. Sözügedən dövrdə, ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 7,0 milyon manat təşkil etmişdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, ARDNF tərəfindən 2025-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının vasitəçiliyi ilə həyata keçirilən hərraclarda 2 420,6 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılmışdır.
2025 – ci ilin birinci rübündə ARDNF – nin aktivlərində müşahidə olunan artım əsasən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər və büdcədənkənar gəlirlər hesabına formalaşmışdır.
Sözügedən rübdə inflyasiyanın tədricən zəifləməsi və digər müsbət makroiqtisadi göstəricilər sabit gəlirli qiymətli kağızlar bazarında gəlirlilik tələblərinin azalmasına səbəb olmuşdur ki, bu da öz növbəsində Fondun borc öhdəlikləri altportfelində müsbət qiymət dəyişikliyi ilə müşayiət olunmuşdur.
Son dövrlərdə dünyada gedən gərgin iqtisadi münasibətlər fonunda beynəlxalq ticarətdə tətbiq olunan sərt tənzimləmələr səhm bazarında qeyri-müəyyənlik yaratmaqla ilin əvvəlindən müşahidə olunan qiymət artımı tendensiyasının tədricən öz yerini yenidən qiymətləndirmə itkilərinə verməsinə səbəb olmuşdur. Belə ki, rübün sonuna doğru qlobal bazarlarda geriləmələr əsasən ABŞ səhm indeksləri hesabına olsa da, son ayda Avropa səhmlərində də neqativ tendensiya müşahidə olunmuşdur.
2024-cü ildən etibarən qızıl qiymətlərində müşahidə olunan artım tendensiyası 2025-ci ilin ilk rübündə də davam etmişdir. Belə ki,geosiyasi gərginliklər fonunda qızıl qiymətləri cari ildə yenidən tarixi rekord səviyyələrinə çatmışdır. Bu əsasda hesabat dövrü ərzində ARDNF – nin qızıl altportfelində əhəmiyyətli büdcədənkənar gəlir formalaşmışdır.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January – March 2025
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that as of March 31, 2025, SOFAZ's assets increased by 4.5% totaling 62 740.2 million US dollars, compared to 60 031.4million US dollars at the end of the year 2024.
During the period of January – March 2025, budgetary revenues for the period totaled 3 249.2 million manats, while budgetary expenses amounted to 3 643.3 million manats.
SOFAZ's revenue streams originating from oil and gas agreements stood at 3 017.2 million manats during the same period. This included 2 251.9 million manats from the sale of oil and gas, alongside bonus payments and transit revenues totaling 765.3 million manats. It should be noted that during the reporting period, SOFAZ received 2,001.6 million manats from the Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) field and 181.9 million manats from the Shah Deniz field.
Additionally, the return from managing SOFAZ's assets amounted to 232.0 million manats. SOFAZ's extra-budgetary revenues totaled 4999.0 million manats, attributed to revaluations in exchange rates.
Within the framework of the 2025 SOFAZ budget implementation, a total of 3 620.3 million manats were transferred into the state budget during the reporting period. 1.1 million manats were directed to financing the "2019-2023 State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system of Azerbaijan," while 14.9 million manats were allocated for the "State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2028." Additionally, operational expenses of SOFAZ amounted to 7.0 million manats for the January - March 2025 period.
During the January–March 2025 period, SOFAZ sold a total of 2 420.6 million US dollars through auctions conducted in coordination with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
SOFAZ’s asset growth for the first quarter of 2025 was primarily driven by investment revenue as well as extra-budgetary revenues.
Cooldown in global inflation along with other robust macroeconomic indicators, contributed to declines in the fixed income yields across the markets. Accordingly, SOFAZ recorded capital gains in its fixed income sub-portfolio for the first quarter of 2025.
Recent global economic tensions, coupled with tight regulatory measures in international trade, have contributed to heightened uncertainty in equity markets. This gradually reversed the upward price trend observed earlier in the year, leading instead to revaluation losses. While most of the market losses were concentrated in the US market, recent downturns in the European market also followed a similar trend.
Gold continued its upward trajectory into the first quarter of 2025, building on strong price growth throughout 2024. Amid ongoing geopolitical tensions, gold bullion traded at record highs, enabling SOFAZ’s gold sub-portfolio to generate significant extra-budgetary revenue in the first quarter.