ARDNF-də Azərbaycan mətbuatının 150 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
15 iyul 2025-ci il tarixində ARDNF-də Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyi münasibətilə “Milli Mətbuatın 150 İli: Etibarlı, Dürüst, Şəffaf” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə müxtəlif media qurumları və agentliklərini təmsil edən nümayəndələr, o cümlədən maliyyə və iqtisadiyyat sahəsində ixtisaslaşmış media peşəkarları iştirak ediblər.
Jurnalistika ənənələrinə və bu sahədə çalışan peşəkarların əvəzsiz töhfələrinə ehtiram əlaməti olaraq təşkil olunmuş tədbir ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov tərəfindən açıq elan olunub. Jurnalistləri əlamətdar gün münasibətilə təbrik edən İsrafil Məmmədov çıxışında bildirib: “Biz inanırıq ki, sağlam və peşəkar media cəmiyyətin tərəqqisinin ayrılmaz hissəsidir. Bu məqsədlə biz media ilə qarşılıqlı hörmətə və etimada əsaslanan əməkdaşlığımızı davam etdirir, ictimaiyyətin Fondun fəaliyyəti haqqında daha dolğun məlumat əldə etməsini təmin etmək üçün müxtəlif təşəbbüslər həyata keçiririk.”
Tədbir jurnalist, Bakı tarixi və memarlığı üzrə tədqiqatçı, bələdçi Fuad Axundovun “Neft və Media” mövzusunda təqdimatı ilə davam edib. Özünəməxsus üslubu ilə çıxış edən Fuad Axundov, Azərbaycanın neft sərvətinin yalnız iqtisadi deyil, həm də informasiya və maarifçilik sahələrində yaratdığı imkanlara toxunaraq, milli mətbuatın inkişafına verdiyi töhfələri tarixi faktlarla diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, o, media tarixində qadın jurnalistlərin önəmli roluna və mətbuatın formalaşmasında gender balansının qorunmasının əhəmiyyətinə dair maraqlı məqamlar səsləndirib.
Tədbirin interaktiv hissəsində ARDNF rəhbərliyi və media peşəkarları milli mətbuatın Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında və maarifçiliyin inkişafında oynadığı rol, habelə media-Fond əməkdaşlığının gələcək perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

SOFAZ hosts event dedicated to the 150th anniversary of the Azerbaijani National Press
On July 15, 2025, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) hosted an event titled “150 Years of National Press: Credible, Honest, Transparent” to mark the 150th anniversary of the Azerbaijani national press. The event brought together representatives of various media outlets and agencies, including professionals specializing in finance and economics.
The event, held in recognition of the longstanding traditions of journalism and the invaluable contributions of media professionals, was opened by SOFAZ CEO Israfil Mammadov. In his remarks, Israfil Mammadov congratulated the journalists on the occasion and stated: "We believe that a healthy and professional media is an integral part of a progressive society. With this in mind, we remain committed to fostering a relationship with the media that is built on mutual respect and trust, while implementing initiatives that ensure the public receives comprehensive and transparent information about the Fund’s activities."
The programme continued with a presentation by journalist, historian, and guide Fuad Akhundov on the topic “Oil and Media.” Known for his distinctive style, Mr. Akhundov highlighted the historical role of Azerbaijan’s oil wealth not only in economic development but also in shaping the country’s information landscape and public enlightenment. He illustrated how the oil sector contributed to the growth of the national press and underscored the vital role played by women journalists in media history, emphasizing the importance of maintaining gender balance in the development of the press.
During the interactive segment of the event, SOFAZ leadership and media professionals exchanged views on the role of the national press in Azerbaijan’s socio-political life and educational advancement, as well as on the future prospects for media–Fund cooperation.