ARDNF “Cibuti Forum 2025”də Afrikaya İnvestisiyalar üzrə Yanaşmasını Təqdim Etdi
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktorunun müavini Bəhruz Bəhramov, Cibuti Respublikasının Suveren Fondu (Fonds Souverain de Djibouti) tərəfindən təşkil edilən “Cibuti Forum 2025” beynəlxalq investisiya forumunda iştirak edib.
Tədbirin əsas plenar sessiyalarından biri olan “Afrikaya investisiya: investor perspektivi” adlı paneldə çıxış edən Bəhruz Bəhramov, ARDNF-nin investisiya təcrübəsini bölüşməklə yanaşı, Afrika qitəsinin qlobal iqtisadi artımda oynaya biləcəyi rol, həmçinin qitənin investisiya potensialı mövzusunda aparılan müzakirələrdə iştirak edib.
Çıxış zamanı qitənin artan iqtisadi göstəricilərini, rəqəmsallaşma və regional inteqrasiya imkanlarını vurğulayan Bəhruz Bəhramov, ARDNF-nin Afrikaya olan investisiyalarının təxminən 400 milyon ABŞ dolları həcmində olduğunu qeyd edib. O, həmçinin Afrikanın rəqəmsal infrastruktur, data mərkəzləri və səhiyyə kimi sahələrdə cəlbedici investisiya fürsətləri təqdim etdiyini bildirib.

SOFAZ Highlights Investment Strategy in Africa at Djibouti Forum 2025
Bahruz Bahramov, Deputy CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), participated in the international investment forum “Djibouti Forum 2025,” organized by the Sovereign Fund of the Republic of Djibouti (Fonds Souverain de Djibouti).
During one of the forum’s main plenary sessions, titled “Investing in Africa: An Investor Perspective,” Bahruz Bahramov shared SOFAZ’s investment experience and took part in discussions on the continent’s role in global economic growth, as well as its broader investment potential.
In his remarks, Mr. Bahramov underscored Africa’s growing economic indicators, along with opportunities for digitalization and regional integration, noting that SOFAZ’s investments on the continent currently amount to approximately USD 400 million. He further highlighted Africa’s attractiveness in areas such as digital infrastructure, data centers, and healthcare, emphasizing the continent’s significant potential for long-term investment.