Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu bildirir ki, Fondun aktivlərinin həcmi ilk dəfə olaraq 30 milyard ABŞ dolları səviyyəsini keçmiş və 28 iyun 2011-ci il tarixinə Fondun vəsaiti 30,2 milyard ABŞ dolları təşkil etmişdir.
Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin həcminin artması Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin banisi olduğu milli neft strategiyasının real bəhrəsidir. Möhtəşəm neft strategiyasının uğurla reallaşması ilə əlaqədar olaraq ölkənin karbohidrogen ehtiyatlarının istismarı və ixracı daha da genişlənir və bunun nəticəsi kimi cari ilin əvvəlində 22,8 milyard ABŞ dollarına bərabər olmuş Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitlərinin həcmi sürətlə artaraq 30 milyard ABŞ dollarını keçmişdir. Azərbaycanın valyuta potensialının artması dövlətin iqtisadi qüdrətinin güclənməsinə, eləcə də ölkənin bütün sahələrində inkişafın, sosial-iqtisadi tərəqqinin sürətlənməsinə təkan verən mühüm amil kimi dəyərləndirilməlidir.

SOFAZ assets exceed 30 billion USD
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan announces that as of June 28, 2011 current assets of the State Oil Fund reached 30.2 billion US dollars having for the first time exceeded 30 billion US dollars level.
Increasing SOFAZ's assets is the result of successful implementation of National Oil Strategy, created by national leader Heydar Aliyev. As a result of implementation of this strategy export of hydrocarbon reserves is expanding and Fund's assets increased from 22.8 billion at the beginning of 2011 up to 30 billion US dollars. Increase of reserves of Azerbaijan should be regarded as strengthening of the economic power of the country, as well as, accelerating of development of the country in all spheres.