Neft Fondunun İcraçı direktoru Suveren və Təqaüd Fondlarının Birgə İnvestisiyası üzrə Dəyirmi Masanın illik iclasında iştirak etmişdir
04 Nov 2015 08:19:29
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru Şahmar Mövsümovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Koreya İnvestisiya Korporasiyası tərəfindən 2015-ci il 1-3 noyabr tarixlərində Cənubi Koreyanın paytaxtı Seul şəhərində təşkil edilmiş Suveren və Təqaüd Fondlarının Birgə İnvestisiyası üzrə Dəyirmi Masada iştirak etmişdir.
Dəyirmi Masa suveren və təqaüd fondlarının birgə investisiya üzrə əməkdaşlağı üçün yaradılmış yeni bir platformadır. Dəyirmi Masanın illik iclasında ən mühüm qlobal institutlar, aparıcı vəsaitlərin idarə edilməsi üzrə menecerlər, ən böyük suveren və təqaüd fondlarından olan 400 investor toplanır. İclasda makro-iqtisadi dəyişikliklər, birgə investisiya sahəsində menecerlər arasında səmərəli əməkdaşlıq, ən yaxşı təcrübələrin mübadiləsi kimi mövzularda müzakirələr aparılmışdır.
Görüş zamanı növbəti iclasın 2016-cı ildə ARDNF tərəfindən Bakıda təşkil olunması razılaşdırılmışdır. Növbəti iclasın təşkilatçısı olaraq Şahmar Mövsümov Dəyirmi Masanın simvolik bayrağını və sədrlik vəzifəsini ilk iclasa sədrlik etmiş Koreya İnvestisiya Korporasiyasının İcraçı direktoru və sədri, cənab Hankdan təhvil almışdır. Dəyirmi Masanın ilk iclası Şahmar Mövsümovun bu platformanın gələcək inkişaf perspektivləri ilə bağlı nitqi ilə yekunlaşmışdır.

Delegation led by the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) Shahmar Movsumov attended the annual meeting ofCo-Investment Round-Table of Sovereign and Pension Funds (CROSAPF) on November 01-03, 2015, hosted by the Korea Investment Corporation (KIC) in Seoul, Republic of Korea.
CROSAPF is a newly established platform specifically meant for Sovereign Wealth and Pension funds to use for co-investment purposes.
CROSAPF annual summit gathered around 400 investors from top global institutions, ranging from largest Sovereign Wealth and Pension funds to most prominent asset managers. The discussions covered different topics like expected macro-economic headwinds and tailwinds, strategies for effective collaboration between asset owners and managers as well as current market best practices in the co-investment sphere.
During the event it has been agreed that 2016 annual meeting will be hosted by SOFAZ in Baku. As the host of the next year annual meeting,Mr. Movsumov accepted the symbolic flag and CROSAPF Chairmanshipfrom now ex-chairman Mr. Hank, CEO and Chairman of KIC. Following the inaugural ceremony Mr. Movsumov gave the closing speech by conveying his vision of CROSAPF development.