ARDNF-nin 2024-cü ilin yanvar-dekabr ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2024-cü il dekabr ayının 31-nə ARDNF-nin aktivləri 2024-cü ilin əvvəlinə (56 069,7 milyon ABŞ dolları) nisbətən 7,1% artaraq 60 031,4 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
2024-cü ilin yanvar-dekabr ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 18 039,0 milyon manat, büdcə xərcləri isə 12 896,4 milyon manat təşkil etmişdir.
2024-cü ilin yanvar-dekabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 12 243,7 milyon manat, o cümlədən, mənfəət neftinin və qazın satışından 11 461,4 milyon manat, bonus ödənişləri 778,2 milyon manat, tranzit gəlirləri 0,5 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 3,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə edilən investisiya gəliri 5 795,3 milyon manat təşkil etməklə investisiya portfeli üzrə gəlirlilik 6,0% olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2024-cü il büdcəsinin icrası çərçivəsində 12 781,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. 2024-cü ilin yanvar-dekabr aylarında “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşməsinə 34,0 milyon manat, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” nın maliyyələşməsinə isə 47,3 milyon manat yönəldilmişdir. Sözügedən dövrdə, ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 34,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri hesabat dövrü üzrə 1 592,2 milyon manat təşkil etmişdir.
2024-cü ildə aktivlərin artımı ARDNF-nin vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər, o cümlədən büdcədənkənar gəlirlər hesabına olmuşdur.
İl ərzində səhm bazarlarında müşahidə olunan müsbət tendensiyanın 4-cü rübdə də davam etməsi Fondun aktivlərinə öz töhfəsini vermişdir. Bunun səbəbləri kimi isə ümumilikdə böyük texnologiya şirkətlərinin bazar dəyərlərində artımın davam etməsi, ABŞ-də keçirilən seçkilərdən sonra şirkətlərin gəlirliliyinə müsbət təsir edə biləcək əlverişli biznes mühiti ilə bağlı investor gözləntiləri göstərilə bilər.
Eyni zamanda, aparıcı mərkəzi banklar tərəfindən faiz dərəcələrinin azaldılmasının davam etdirilməsinə baxmayaraq, dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcələrində son rübdə artımlar müşahidə olunmuşdur. Bu artımlar istiqraz bazarlarında müəyyən geriləmələrə səbəb olsa da, il ərzində orta gəlirliyinin yüksək olması Fondun borc öhdəlikləri altportfeli üçün ili müsbət nəticələrlə yekunlaşdırmağa şərait yaratmışdır. Gəlirlilik dərəcələrindəki sözügedən artımlar əsasən uzunmüddətli ABŞ dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcələrində müşahidə olunmuşdur ki, buna başlıca olaraq inflyasiya və artan dövlət borcları kimi iqtisadi göstəricilərdəki qeyri-müəyyənliklər səbəb olmuşdur.
İl ərzində qızıl qiymətində artımın son rübdə yavaşlamasına baxmayaraq, sadalanan aktiv bütövlükdə 2024-cü ildə Fondun büdcədənkənar gəlirlərinə əhəmiyyətli töhfə vermişdir. Yüksək geosiyasi risklər, il ərzində bir çox ölkələrdə seçkilərin keçirilməsi və mərkəzi banklar tərəfindən artan tələb qızıl qiymətlərinin yüksəlməsini şərtləndirən başlıca amillərdən hesab olunur.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January – December 2024
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that as of December 31, 2024, SOFAZ's assets increased by 7.1% totaling 60 031.4 million US dollars, compared to 56,069.7 million US dollars at the beginning of the year.
During the period of January – December 2024, budgetary revenues for the period totaled 18 039.0 million manats, while budgetary expenses amounted to 12 896.4 million manats.
SOFAZ's revenue streams originating from oil and gas agreements stood at 12 243.7 million manats during the same period. This included 11 461.4 million manats from the sale of oil and gas, alongside bonus payments totaling 778.2 million manats, transit revenues of 0.5 million manats and acreage fee of 3.6 million manats.
Additionally, the investment return from managing SOFAZ's assets amounted to 5 795.3 million manats, reflecting a portfolio return of 6.0%.
Within the framework of the 2024 SOFAZ budget implementation, a total of 12 781.0 million manats were transferred into the state budget during the reporting period. 34.0 million manats were directed to financing the "2019-2023 State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system of Azerbaijan," while 47.3 million manats were allocated for the "State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2028." Additionally, operational expenses of SOFAZ amounted to 34.1 million manats for the January - December 2024 period.
SOFAZ's extra-budgetary revenues totaled 1 592.2 million manats, attributed to revaluations in exchange rates.
In 2024, SOFAZ’s asset growth was primarily driven by investment income generated through its asset management activities, as well as non-budgetary revenues.
The positive trend in global stock markets observed throughout the year continued into the fourth quarter, further contributing to the growth of the Fund's assets. This was primarily driven by the strong performance of major technology companies and investor optimism regarding potential policy measures expected to enhance corporate profitability following the U.S. elections.
However, despite ongoing interest rate cuts by major central banks, the increase in government bond yields during the last quarter pulled down the positive return achieved by fixed-income investments earlier in the year. These yield increases were observed mainly in long-term U.S. government bonds and largely attributed to economic uncertainties such as inflation and rising government debt levels.
Despite the slowdown in the rise in the price of gold in the last quarter, gold still made a substantial contribution to the Fund's base return in 2024. Key drivers of this trend included high geopolitical risks, elections in numerous countries throughout the year, and increased demand for gold from central banks.