27 Jan 2011 10:33:47
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2010-cu ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 13 088,5 milyon manat, büdcə xərcləri isə 6 386,5milyon manat təşkil etmişdir. Fondun 2010-cu il büdcəsinin gəlir hissəsi 144,9%, xərc hissəsi isə 99,4 % yerinə yetirilmişdir.
2010-cu il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 12 932,6 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 12 761,1 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividendlərdən 158,7 milyon manat, tranzit gəlirləri 8,3 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,2 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 1,7 milyon manat, bonus ödənişləri 1,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 155, 9 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2010-cu il büdcəsinin icrası çərçivəsində 5915,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 104,9 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 131,0 milyon manat və 199,6 milyon manat vəsait ayrılmışdır. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 9,6 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 12,4 milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2010-cu il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 14,0 milyon manat olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar xərcləri 502,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2011-ci il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2010-cu ilin əvvəlinə (14 900,4 milyon ABŞ dolları) nisbətən 52,8 % artaraq 22766,8 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for 2010
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2010 reached 13 088.5 million manats, while budget expenditures constituted 6 386.5 mln. manats. 2010 budget revenues and expenditures of the Fund were executed accordingly 144.9% and 99.4%.
Revenue of 12 932.6 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 12 761.1 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 158.7 mln. manats from Azerbaijan's State participation share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline, 8.3mln. manats as transit payments, 1.2 mln. manats as acreage payments, 1.7 mln. manats from sale of assets received from foreign companies and 1.6million manats as bonus payments.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 155.9 mln. manats.
As per 2010 budget of the Fund, 5915.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 104.9 mln. manats were directed to financing of settlement of the problems of refugees and internally displaced persons, 131.0 mln. manats and 199.6 mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system, 9.6 mln. manats to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015" and 12.4mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway. The Fund's administrative and operational expenses in this period were 14.0 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totaled 502.7 million manats.