2011-ci il martın 2-3-də Fransanın paytaxtı Paris şəhərində Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə 5-ci Qlobal Konfrans keçirilir. MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri, İdarə Heyətinin üzvü, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti konfransda iştirak edir.
Konfransın ilk günündə MHŞT-nin İdarə Heyətinin fəaliyyətinə dair müxtəlif məsələlər, o cümlədən İdarə Heyətinin yenidən seçilməsi, MHŞT sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər və s. müzakirə edilmişdir. Azərbaycan Beynəlxalq İdarə Heyətinə yenidən üzv seçilmiş və Şahmar Mövsümov İdarə Heyətinin alternativ nümayəndəsi seçilmişdir.
Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru konfransda MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqi ilə bağlı çıxış etmişdir. İcraçı Direktor nitqində Azərbaycanın MHŞT-nin tətbiqi sahəsində əldə etdiyi uğurlardan bəhs etmişdir. Şahmar Mövsümov qeyd etmişdir ki, Şəffaflıq Təşəbbüsünün tətbiqi nəticəsində hər bir vətəndaş hər barel neft, hər kub metr qazın satışından hökumətin əldə etdiyi hər dollar vəsait barədə məlumat ala bilər.

Delegation headed by the Chairman of the National EITI Committee, a member of the EITI International Board and the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan Shahmar Movsumov is participating at the 5th EITI Global Conference on March 2-3, 2011 in Paris.
During the first day of the Conference various issues, including reelection of the EITI Board and achievements on EITI implementation in different countries, were discussed. Azerbaijan was reelected to the EITI International Board and Shahmar Movsumov was elected Board's alternative member.
Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, Shahmar Movsumov made a speech on progress in EITI implementation in Azerbaijan. Shahmar Movsumov mentioned that, as a result of implementation of EITI all citizens can get information about every dollar received by the government from the sale of each barrel of oil, each cubic meter of gas.