Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2011-ci ilin Yanvar-Mart ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 3 259,6 milyon manat, büdcə xərcləri isə 1399,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2011-ci ilin Yanvar-Mart ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 3197,6 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 3077,6 milyon manat, Şahdəniz-I fazası üzrə qiymət fərqindən daxilolmalar 101,7 milyon manat, Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri layihəsi üzrə dividendlərdən 16,3 milyon manat, tranzit gəlirləri 1,7 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,3 milyon manat.
Ötən rüb ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlir 62,0 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2011-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 1330,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 20,1 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması və Oğuz-Qəbələ zonasından Bakı şəhərinə su kəmərinin çəkilişi layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə isə müvafiq olaraq 39,0 milyon manat və 2,3 milyon manat vəsait ayrılmışdır. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 3,3 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2,2 milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2011-ci il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 2,7 milyon manat olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəlirləri 423,4 milyon manat təşkil etmişdir.
2011-ci il aprelin 1-ə Fondun aktivləri 2011-ci ilin əvvəlinə (22 766,8 milyon ABŞ dolları) nisbətən 13,3 % artaraq 25796,9 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-March 2011
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-March, 2011reached 3 259.6million manats, while budget expenditures constituted 1399.6 mln. manats.
Revenue of 3197.6 mln. manats for the period of January-March, 2011 was received from implementation of oil and gas agreements, including 3077.6 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 101.7 mln. manats from difference in price from the phase I of Shah Deniz, 16.3 mln. manats from dividends on Azerbaijan's State participation share in the Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline, 1.7 mln. manats as transit payments and 0.3 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 62.0 mln. manats.
As per execution of 2011 Fund's budget 1330.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 20.1 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 39.0 mln. manats and 2.3 mln. manats were accordingly used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system and financing construction of the Oghuz-Gabala-Baku water supply system. 3.3 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 2.2 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway.
The Fund's administrative and operational expenses for current period were 2.7 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 423.4 million manats.