Azərbaycan Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə yeddinci hesabatını açıqladı
Bu press-reliz Azərbaycanın Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər və qeyri-hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası tərəfindən birgə hazırlanmışdır
"Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT)" adı altında 2003-cü il iyunun 17-də Londonda keçirilmiş konfransdan irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan hökuməti tərəfindən yaradılmış MHŞT üzrə Komissiya Moore Stephens audit şirkəti tərəfindən yoxlanılmış Azərbaycan Respublikası Hökumətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə növbəti (yeddinci) hesabatını (2007-ci ilin ilk 6 ayı üzrə yarımillik) - 2007-ci il dekabrın 18-də açıqlamışdır. Dərc edilən hesabatlara eyni zamanda hasilat (neft-qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təqdim etdikləri fərdi hesabatların təhlili əsasında audit şirkətinin verdiyi rəy də daxildir.
Hökumətin Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə yeddinci hesabatı audit (Moore Stephens) şirkətinin Rəyi ilə birlikdə 18 dekabr 2007-ci il tarixində keçirilmiş iclasda Memorandum tərəflərinə təqdim olunub. Tərəflərin birgə iclasında həmçinin yeddinci hesabat dövrünün nəticələri müzakirə olunub.
Şəffaflıq Təşəbbüsü çərçivəsində təqdim olunmuş hesabatların dərc olunması MHŞT üzrə Komissiya, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və 95-dən artıq qeyri-hökumət təşkilatının (QHT) və 13 fiziki şəxsin təmsil olunduğu Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında imzalanmış 24 noyabr 2004-cü il tarixli Qarşılıqlı Anlaşma haqqında Memoranduma əsasən həyata keçirilir.
Moore Stephens audit şirkətinin Rəyində deyilir: "...30 iyun 2007-ci il tarixdə bitən 6 ay ərzində qəbul olunmuş ödənişlərin/daxilolmaların cədvəli ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının MHŞT Komissiyasının bəyannaməsi yuxarıda qeyd olunan tələblərə uyğun olaraq hazırlanmış və bütün əhəmiyyətli hallarda düzgün əks olunmuşdur".
Ölkənin hesabatı, eləcə də audit şirkətinin rəyi Dövlət Neft Fondunun, MHŞT üzrə Beynəlxalq KatibliyinQHT-lərin təmsil olunduğu Mədən Hasilatında Şəffalığın Artırılması Koalisiyasının İnternet səhifələrində yerləşdirilir.
Azərbaycan Respublikası Hökumətinin mədən hasilatı sənayesində əldə etdiyi məcmu daxilolmaları barədə hesabatı. Hesabat dövrü: 2007-ci ilin ilk 6 ayı üzrə
Azərbaycan Respublikasının Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Komissiyası ( Müstəqil Mühasiblərin Rəyi) - 30 iyun 2007

Azerbaijan discloses seventh EITI report
The Committee on Extractive Industries Transparency Initiative ("EITI") established by the Government of Azerbaijan to implement its obligations taken at the conference on EITI held in June 2003 in London, on 18 December, 2007 announced the release of the Government's seventh EITI report (Jan-June 2007 assertion) audited by Moore Stephens, the independent Aggregator. The release is accompanied by the Aggregator's opinion based on individual submissions of extractive industry companies participating in the EITI process in Azerbaijan.
The release of the Government's seventh EITI report together with the Aggregator's opinion follows presentation of the documents to the MOU parties on 18 December, 2007 and discussion on the outcomes of the reporting cycle.
The publication of Azerbaijan's seventh EITI report follows the signing of a Memorandum of Understanding ("MOU") on November 24, 2004 between the Government of Azerbaijan, foreign and local extractive industry companies and a Coalition of some 95 local Non-Governmental Organizations ("NGO's") and 13 physical persons for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The MOU set out a clear and independent process for the implementation of EITI in Azerbaijan and since its signing has served as the framework for implementation efforts by all parties.
According to the Aggregator "...Assertion of the Committee on the EITI of the Republic of Azerbaijan, that the schedule of payments/allocations received during the six months ended 30 June 2007 is prepared in accordance with the aforementioned requirements, is fairly stated in all material respects".
The full report as well as the Aggregator's opinion on the document has already been disclosed on web sites of the State Oil Fund (SOFAZ), the International EITI Secretariat and the Non-Governmental Organizations (NGOs) Coalition for Increasing Transparency in the Extractive Industries of the Republic of Azerbaijan.
Report of the Government of the Republic of Azerbaijan (host government) about aggregated receipts from the extractive industries Reporting period January- June 2007 (semi-annual)
The Committee on the Extractive Industries Transparency Initiative of the Republic of Azerbaijan (Independent Accountants Report) For the 6 months ended 30 June 2007