Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2012-ci ilin I rübü üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
19 Apr 2012 07:31:21
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2012-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 3586,9 milyon manat, büdcə xərcləri isə 1919,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2012-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 3352,4 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 3349,4 milyon manat, tranzit gəlirləri 1,3 milyon manat, bonus ödənişləri 1,6 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən rüb ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlirlər 234,5 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəliri 336,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 1839,8 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 48,7 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 20,8milyon manat vəsait ayrılmışdır. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 3,7 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 4,8milyon manat "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2012-ci ilin ilin I rübü ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 2,1 milyon manat olmuşdur.
2012-ci il aprelin1-ə Fondun aktivləri 2012-ci ilin əvvəlinə (29800,0 milyon ABŞ dolları) nisbətən 8,6 % artaraq 32 359,4 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.
2012-ci ilin I rübündən etibarən Neft Fondu qızılın alınmasına başlamışdır və bu dövr ərzində qızılın miqdarı 2 ton 804kq (90 143 unsiya) təşkil etmişdir.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-March 2012
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-March, 2012reached 3586.9 million manats, while budget expenditures constituted 1919.9 mln. manats.
Revenue of 3352.4 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 3349.4 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 1.3 mln. manats as transit payments, 1.6 mln. manats as bonus payments and 0.1 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 234.5 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 336.1mln. manats.
As per 2012 budget of the Fund, 1839.8 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 48.7 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 20.8 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 3.7 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015" and 4.8 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway. The Fund's administrative and operational expenses in this period were 2.1 mln. manats.
The assets of SOFAZ as at April 1, 2012has grown by 8.6% compared to the beginning of 2012 (USD 29800.0 mln.) and stood at USD 32 359.4 mln.
Starting from the firstquarter of2012 the Oil Fund has begun purchase of gold and the amount of gold in this period were 2tons 804 kg(90 143 ounces) .