Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2012-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri10 076,4milyon manat, büdcə xərcləri isə7 531,0milyon manat təşkil etmişdir.
2012-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 9 636,0milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından9 625,7milyon manat, tranzit gəlirləri 5,7 milyon manat, bonus ödənişləri 1,6 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 2,8 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 9 ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlirlər440,4 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəliri79,3milyon manat təşkil etmişdir.
HesabatdövrüərzindəNeft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 7 038,4milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə251,1milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 115,1milyon manatvəsait ayrılmışdır."Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 97,0milyon manat vəsait ayrılmışdır. 8,3 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2012-ci ilin 9 ayı ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 21,1 milyon manat təşkil etmişdir.
2012-ci il oktyabrın 1-ə Fondun aktivləri 2012-ci ilin əvvəlinə (29800,0milyon ABŞ dolları) nisbətən11,4% artaraq 33 192,4 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.
2012-ci ilin I rübündən etibarən Neft Fondu qızılın alınmasına başlamışdır və 1 oktyabr 2012-ci il tarixinə qızılın miqdarı 10 ton 891 kq (350 146 troy unsiya) təşkil etmişdir.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2012 reached 10 076.4million manats, while budget expenditures constituted 7 531.0mln. manats.
Revenue of 9 636.0mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 9 625.7 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 5.7 mln. manats as transit payments, 1.6 mln. manats as bonus payments, 2.8 mln. manats as acreage fees and 0.2 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to 440.4 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totaled 79.3mln. manats.
As per 2012 budget of the Fund, 7 038.4mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 251.1 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 115.1 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 97.0 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway and 8.3 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". The Fund's administrative and operational expenses in this period were 21.1 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of October 1, 2012 has grown by 11.4 % compared to the beginning of 2012 (USD 29 800.0 mln.) and stood at USD 33 192.4mln.
Starting from the first quarter of 2012 the Oil Fund has begun purchase of gold and the amount of gold as of October 1, 2012 was 10 tons 891 kg (350 146 ounces).