“2012-ci ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun vəsaitinin istifadə edilməsinin əsas istiqamətləri (proqramı)”na (İnvestisiya siyasəti) əsasən ARDNF-nin vəsaitlərinin 5%-ə qədərinin Türkiyə lirəsi və Rusiya rublunda ifadə olunan aktivlərə yerləşdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. İnvestisiya siyasətinə əsasən cari il ərzində artıq Türkiyə lirəsində ifadə olunan aktivlərə ilkin investisiyalar həyata keçirilmiş və Rusiya rubluna investisiyaların həyata keçirilməsi ilə əlaqədar müvafiq işlər tamamlanmışdır.
19 oktyabr 2012-ci il tarixində ARDNF Rusiyanın ən böyük banklarından biri olan Qazprombank-a 3 mlrd. rubl (təxminən 100 milyon ABŞ dolları) dəyərində qısamüddətli depozit yerləşdirərək bu valyutada ilkin investisiyalarına başlamışdır.
ARDNF-nin Vəsaitlərin idarə edilməsi müdiriyyətinin müdiri İsrafil Məmmədovun qeyd etdiyi kimi investisiya Neft Fondunun Rusiya rublunda ifadə olunan aktivlərə nəzərdə tutduğu uzunmüddətli investisiya strategiyasının ilkin mərhələsidir və gələcəkdə bu valyutada ifadə olunan digər maliyyə alətlərinə də müvafiq investisiyaların həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

According to the "Investment Policy of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan"up to 5% of the Fund's assets can be invested in assets denominated in Turkish Lira and Russian Ruble. In the framework of the Investment policy first investments were made to the assets denominated in Turkish Lira during the current year and appropriate preparations to start investments in Russian Ruble have been completed.
On October 19, 2012 SOFAZ has invested RUB 3 billion (USD 100 million approximately) into the short term deposit at one of the biggest banks in Russia, Gazprombank.
As stated by Israfil Mammadov, Chief Investment Officer of SOFAZ, this is the first step in long term investment strategy into assets denominated in Russian Ruble and Fund plans further investments in other financial instruments in future.