2012-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan
Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) daşınmaz əmlaka ilk investisiyasını həyata keçirmişdir. Fond Londonun West End səmtində, Seynt Ceyms 78 ünvanında yerləşən və dəyəri 177 350 000 funt sterlinq təşkil edən ofis kompleksini almışdır. Binanın alqı-satqı prosesində satıcı qismində “Deutsche Bank”-ın Vəsaitlərin idarə edilməsi bölməsinin daşınmaz əmlak investisiyaları ilə məşğul olan şirkəti RREEF Real Esteyt (RREEF Real Estate), Dövlət Neft Fondunun hüquq məsləhətçisi kimi Klifford Çans (Clifford Chance), broker qismində isə Cons Lanq Lasal (Jones Lang LaSalle) şirkəti çıxış etmişdir.
Seynt Ceyms Londonda bir sıra tarixi memarlıq binalarının yerləşdiyi mərkəzi ərazidir ki, Seynt Ceyms küçəsi 78 ünvanında olan bu görkəmli tikili qeyd edilən ərazinin ən məşhur hissələrindən birində yerləşir. 1845-ci ildə tikilmiş bu bina tarixi fasadı saxlanılmaq şərtilə 2003-cü ildə yenidən təmir olunmuş və “A” tipli ofis binaları sinfinə tamamilə uyğunlaşdırılmışdır. Ümumi sahəsi 11 018 kv. metr təşkil edən bu bina 2023-cü ilə qədər illik icarə haqqı 9,65 milyon funt sterlinq və xalis illik gəlirlilik səviyyəsi 4,5% olmaqla HSBC bankına icarəyə verilmişdir. Qeyd edilən bank hal-hazırda bu binanı Britaniyada HSBC Fərdi Bankının mərkəzi qərargahı kimi istifadə edir.
ARDNF-nin İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov Fondun daşınmaz əmlaka ilk investisiyası ilə bağlı qeyd etmişdir: “Bir çox Suveren Fondlar hal-hazırda investisiya risklərinin yüksək diversifikasiyasını təmin etmək istiqamətində ənənəvi maliyyə alətlərindən fərqli, digər aktivlərə də investisiya imkanlarını nəzərdən keçirirlər. Son zamanlar ARDNF-nin həm idarəetmədə olan vəsaitlərinin həcmi, həm də həyata keçirdiyi investisiyaların miqyası sürətlə artmışdır. Bugün mən ARDNF tərəfindən daşınmaz əmlaka ilk birbaşa investisiyanın həyata keçirildiyini açıqlamaqdan məmnunluq duyuram. Londonda yerləşən bu binanın alınması Fondun dünyanın bir sıra önəmli şəhərlərinin əsas mərkəz-biznes ərazilərində həyata keçirilməsi planlaşdırılan daşınmaz əmlak üzrə investisiya strategiyasının birinci mərhələsidir. Bu tip investisiyaların həyata keçirilməsində başlıca amillər həmin investisiyanın gələcək illər ərzində vəd etdiyi yüksək sabit gəlirlilik, eləcə də dünyanın önəmli şəhərlərinin kommersiya daşınmaz əmlak bazarlarının güclü fundamental əsaslarıdır".

State Oil Fund of the
Republic of Azerbaijan (SOFAZ), announced on December 17, 2012 its first real estate investment, with the purchase of 78 St James’s Street, an office complex in London’s West End for £177 350 000. The seller was RREEF Real Estate, the real estate investment business of Deutsche Bank’s Asset and Wealth Management division. Jones Lang LaSalle and Clifford Chance were the advisors to SOFAZ on this deal.
St James is a well-known prime location for exclusive office properties within London. 78 St James Street is located in one of the most prestigious parts of St James and is a Grade II listed building. 78 St James Street building was built in 1845 and was completely renovated in 2003 behind the historical facade and now corresponds to “A” class office building. The total area of this prime asset is 11 018 square meters and is entirely leased to HSBC Bank, which uses it as HQ of its Private Bank in the UK, until 2023. Annual rental income is £9.65 million and the net initial yield is 4.5% p.a. Shahmar Movsumov, Executive Director of SOFAZ commented: “Sovereign Wealth Funds across the globe are looking for ways of diversifying their risks by expanding their investments beyond traditional asset classes. For the last decade SOFAZ has been growing rapidly both in terms of the size of the assets under management and its investment universe. Today I am delighted to announce SOFAZ’s first direct real estate investment. This newly acquired office building in London is the first in a row of planned property acquisitions in prime business districts of major cities around the world. The secure income that this type of investment will generate over the years coupled with strong fundamentals of prime office spaces in major world capitals are the determining factors in our investment rationale.”