Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2012-ci il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri13673,7 milyon manat,büdcə xərcləri isə10 573,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2012-ci il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 13 130,1 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından13 117,4 milyon manat, tranzit gəlirləri 7,9 milyon manat, bonus ödənişləri 1,6 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 3,0 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlirlər543,6 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəliri253,8 milyon manat təşkil etmişdir.
HesabatdövrüərzindəNeft Fondunun 2012-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 9 905,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə300,0milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 200,0 milyon manatvəsait ayrılmışdır."Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 119,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 20,0 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2012-ci il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 29,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2013-cü il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2012-ci ilin əvvəlinə (29800,0milyon ABŞ dolları) nisbətən14,5% artaraq 34 129,4milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.
2012-ci ilin I rübündən etibarən Neft Fondu qızılın alınmasına başlamışdır və 1 yanvar 2013-cü il tarixinə Fond tərəfindən alınmış qızılın miqdarı 14 ton 934 kq (480 146 troy unsiya) təşkil etmişdir.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2012 reached13 673.7million manats, while budget expenditures constituted10 573.6 mln. manats.
Revenue of13 130.1mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including13 117.4mln. manats from the sale of profit oil and gas,7.9 mln. manats as transit payments, 1.6 mln. manats as bonus payments, 3.0mln. manats as acreage payments and0.2 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to543.6mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totaled253.8million manats.
As per 2012 budget of the Fund, 9 905.0mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 300.0 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 200.0 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 119.0 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway and 20.0 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". The Fund's administrative and operational expenses in this period were 29.6 mln. manats.
The assets of SOFAZ as at January 1, 2013 has grown by14.5%compared to the beginning of 2012 (USD 29800.0mln.) and stood at USD34 129.4mln.
Starting from the first quarter of 2012 the Oil Fund has begun purchase of gold and the amount of gold as of January 1, 2013 was 14 tons 934 kg (480 146 ounces).