Neft Fondu daha 1 ton qızılı Azərbaycana gətirmişdir
1 fevral 2013-cü il tarixində Neft Fondu tərəfindən alınmış London Qiymətli Metallar Bazarı İştirakçılarının Assosiasiyasınınstandartlarına uyğun daha 1 ton qızıl (32 150 troy unsiyası) Britaniyanın Brinks Qlobal Servisiz şirkəti tərəfindən Azərbaycana gətirilmişdirvə müvəqqəti saxlanılmaq üçün Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankına yerləşdirilmişdir. Bununla da Neft Fondu tərəfindən ölkəyə gətirilmiş qızılın ümumi miqdarı təxminən 2 tona (64 300 troya unsiyası) çatdırılmışdır.
1 fevral 2013-cü il tarixinəARDNF-nin investisiya portfelinə daxil edilmiş qızılınümumimiqdarı 16 178 kq (520 145 troya unsiyası)təşkil edir.
Azərbaycanın Suveren Fondu olan Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı əsasında neft və qaz ehtiyatlarına dair sazişlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi gəlirlərin toplanması, səmərəli idarə edilməsi və gələcək nəsillər üçün saxlanılmasını təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır. Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2011-ci il 27 oktyabr tarixli 519 nömrəli Fərmanı ilə dəyişikliklər edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitlərinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsi haqqında Qaydalar"a, bu qaydalara uyğun olaraq qəbul edilmiş yeni investisiya siyasətinə əsasən investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 5 %-ə qədəri qızıla investisiya edilə bilər. 01 yanvar 2013-cü il tarixinə ARDNF-nin vəsaitlərinin ümumi həcmi 34 129,4 mln. ABŞ dolları təşkil edir.

State Oil Fund imported additional 1 ton of gold to Azerbaijan
Additional 1 ton of gold (32 150 troy ounces) purchased by the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan in compliance with the rules set forth by the LBMA was imported to Azerbaijan by the UK’s Brinks Global Services on February 1, 2013 and temporarily stored in the vaults of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan. The total amount of gold imported by the Oil Fund to Azerbaijan is approximately 2 tons (64 300 troy ounces).
16 178 kg (520 145 troy ounces) gold was included into SOFAZ investment portfolio asof February 1, 2013.
The State Oil Fund of Azerbaijan, the sovereign wealth fund, was set up in December 1999 by the Presidential Decree as an extra-budgetary entity which accumulates and manages oil and gas revenues of the country. The Fund’s primary objectives are to help maintain macroeconomic stability in the country and to generate wealth for present and future generations. As of 01 January, 2013, assets of SOFAZ totalled USD 34 129.4 mln. In accordance with the amendments under the Presidential decree № 519 dated October 27th, 2011 made to "Rules on management of foreign currency assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan"up to5% of the investment portfolio can be invested in gold.