Dövlət Neft Fondu BMK-nın Qlobal İnfrastruktur Fonduna sərmayə yatıracaq
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (BMK) və digər suveren və təqaüd fondları ilə birgə yeni yaradılmış Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının Qlobal İnfrastruktur Fonduna sərmayə yatırmağa başlamışdır. Sözügedən Fond sərmayəçilərə inkişaf etməkdə olan bazarlarda infrastruktur layihələrinə və infrastruktur sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə investisiya yatırımları etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur.
BMK-nın Aktivlərin İdarə edilməsi Şirkəti tərəfindən idarə ediləcək Qlobal İnfrastruktur Fondu enerji, nəqliyyat, kommunal xidmətlər, telekommunikasiya, şəhər infrastrukturu və infrastruktur xidməti sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə investisiya yatırımına imkan verəcəkdir.
İlkin tranşda BMK-nın Qlobal İnfrastruktur Fondu 500 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsaiti idarə edəcək ki, bu vəsaitin də 150 milyon ABŞ dollarının ARDNF tərəfindən ayrılması nəzərdə tutulur və Fond son tranşa qədər yatırımlarını 200 milyon ABŞ dollarına çatdırmağı planlaşdırır. Qeyd edək ki, ARDNF 2010-cu ildə BMK-nın Aktivlərin İdarə edilməsi Şirkəti tərəfindən idarə edilən Afrika, Latın Amerikası və Karib Fonduna 100 milyon ABŞ dolları və 2012-ci ildə BMK-nın Katalizator Fonduna 50 milyon ABŞ dolları məbləğində sərmayə yatırmışdır.
Azərbaycanın suveren fondu olan Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı əsasında neft və qaz ehtiyatlarına dair sazişlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi gəlirlərin toplanması, səmərəli idarə edilməsi və gələcək nəsillər üçün saxlanılmasını təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır. 01 yanvar 2013-cü il tarixinə ARDNF-nin vəsaitlərinin ümumi həcmi 34 129,4 mln. ABŞ dolları təşkil edir.

01 Apr 2013 12:13:29
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) joined the International Finance Corporation (IFC) and other sovereign wealth funds and pension funds in investing in newly created IFC Global Infrastructure Fund. The IFC Global Infrastructure Fund will give investors access to the investment pipeline of IFC in equity and equity-like investments in infrastructure projects and companies in emerging markets globally.
The IFC Global Infrastructure Fund, which will be managed by a wholly owned subsidiary of IFC, IFC Asset Management Company, LLC (AMC), will participate in infrastructure investments in sectors that comprise power, transportation, utilities, telecommunications, urban infrastructure and infrastructure services companies.
The IFC Global Infrastructure Fund has raised USD 500 million at first closing, of which USD 150 million has been committed by SOFAZ. SOFAZ is planning to increase its commitment to up to USD 200 million upon the final closing. SOFAZ committed USD 100 million to the IFC African, Latin American and Caribbean Fund in 2010 and USD 50 million to IFC Catalyst Fund in 2012, each managed by AMC.
The State Oil Fund of Azerbaijan, the sovereign wealth fund, was established in December 1999 by the Presidential Decree as an extra-budgetary entity which accumulates and manages oil and gas revenues of the country. Its primary objectives are to help maintain macroeconomic stability in the country and to generate wealth for present and future generations. As of 01 January, 2013, assets of SOFAZ totalled USD 34129.4 mln.