2013-cü il 23-24 may tarixlərində Avstraliyanın Sidney şəhərində Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə VI Qlobal Konfrans keçirilir. MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının sədri, İdarə Heyətinin üzvü, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktoru Şahmar Mövsümovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti konfransda iştirak edir.
Konfransda MHŞT-nin İdarə Heyətinin fəaliyyətinə dair müxtəlif məsələlər, İdarə Heyətinin yenidən seçilməsi, ölkələrin MHŞT sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər, yeni üzv ölkələrin seçilməsi və s. məsələlər müzakirə edilmişdir.
Azərbaycan Beynəlxalq İdarə Heyətinin üzvü seçilmişdir.
İclasda İdarə Heyətinin xüsusi qiymətləndirmə prosesindən keçmiş 2 ölkəyə (Toqo, Kot-D’İvuar) tamhüquqlu üzv, iki yeni ölkəyə isə (Filippin və Honduras) namizədlik statusu verilməsi qərara alınmışdır. Daha yeni iki ölkə isə (Fransa və İngiltərə) gələcəkdə MHŞT-yə qoşulmaq istəklərini bəyan etmişlər.

SOFAZ Executive Director takes part at the 6th EITI Global Conference
Delegation headed by the Chairman of the National EITI Committee, a member of the EITI International Board and the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan Shahmar Movsumov is participating at the 6th EITI Global Conference on May 23-24, 2013 in Sydney.
Various issues, including re-election of the EITI Board, achievements on EITI implementation in different countries and election of new members were discussed during the Conference.
Azerbaijan was elected to the EITI International Board.
Cote d’Ivoire and Togo were accepted as EITI Compliant countries according to the EITI validation process. The Philippines and Honduras were accepted as Candidate countries. France and the United Kingdom announced their will to implement the EITI, the global standard for transparency of government revenues from natural resources.