Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2013-cü ilin yanvar–iyun ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 6 726,4 milyon manat, büdcə xərcləri isə 5 791,2milyon manat təşkil etmişdir.
2013-cü ilin ilk altı ayı ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 6 488,7 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından6 482,8 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,7 milyon manat, tranzit gəlirləri 3,9 milyon manat, bonus ödənişləri 0,3 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,04 milyon manat təşkil etmişdir.
2013-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlirlər 237,7 milyon manata bərabər olmuşdur.
HesabatdövrüərzindəNeft Fondunun 2013-cü il büdcəsinin icrası çərçivəsində 5 534,6 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 157,5 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 74,0 milyon manatvəsait ayrılmışdır."Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 2,9 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 6,3 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2013-cü ilin ilk altı ayı ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 15,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar xərci521,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2013-cü il iyulun 1-ə Fondun aktivləri 2013-cü ilin əvvəlinə (34129,4milyon ABŞ dolları) nisbətən1,6% artaraq 34 678,4 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.
2012-ci ildən etibarən Neft Fondu qızılın alınmasına başlamışdır və 1 iyul 2013-cü il tarixinə Fond tərəfindən alınmış qızılın miqdarı 22 ton 399 kq (720 146 troya unsiyası)təşkil etmişdir.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2013 reached 6 726.4 million manats, while budget expenditures constituted5 791.2 million manats.
Revenue of6 488.7mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including6 482.8mln. manats from the sale of profit oil and gas, 1.7 mln. manats as acreage fees,3.9 mln. manats as transit payments, 0.3 mln. manats as bonus payments and0.04 mln. manats from sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for January-June 2013 amounted to237.7mln. manats.
As per 2013 budget of the Fund, 5 534.6mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 157.5 mln. manats were directed to financing of improvement of social condition of refugees and internally displaced persons, 74.0 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 2.9 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway and 6.3 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". The Fund's administrative and operational expenses for this period were 15.9 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totalled521.6million manats.
The assets of SOFAZ as at July 1, 2013 has grown by1.6%compared to the beginning of 2013 (USD 34 129.4 mln.) and stood at USD34 678.4 mln.
Starting from the first quarter of 2012 the Oil Fund has begun purchase of gold and the amount of gold as of July 1, 2013 was 22 tons 399 kg (720 146 ounces).