Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 23 iyul 2013-cü il tarixli 3014 nömrəli Sərəncamı ilə İsrafil Aydın oğlu Məmmədov Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktorunun müavini vəzifəsinə təyin edilmişdir.
İsrafil Məmmədov bu vaxtadək Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun Vəsaitlərin İdarə edilməsi müdiriyyətinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. Daha öncələr həmçinin Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyində Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr İdarəsində attaşe, Azərbaycan Respublikasının Böyük Britaniyada və Şimali İrlandiya Krallığındakı səfirliyində birinci, ikinci, üçüncü katib, Dövlət Neft Şirkətinin Böyük Britaniyadakı nümayəndəsi vəzifələrində çalışmışdır.
Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunun Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr fakültəsini bitirmişdir.

Israfil Mammadov was appointed as Deputy CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan by the Presidential Decree dated July 23, 2013.Prior to his appointment Mr. Mammadov was Chief Investment Officer at the State Oil Fund of Azerbaijan. He also served as an attaché at the Department of International Economic Relations in Ministry of Foreign Affairs, first, second and third Secretary at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, representative of SOCAR in Great Britain.
Israfil Mammadov graduated from the Faculty of International Economic Relations of Moscow State Institute of International Relations.