Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2014-cü il büdcəsi təsdiq edildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 19 dekabr 2013-cü il tarixli Fərmanı ilə Dövlət Neft Fondunun 2014-cü il üçün büdcəsi təsdiq edildi. Neft Fondunun təsdiq olunmuş büdcəsinə uyğun olaraq, 2014-cü ildə Fondun gəlirlərinin 11 626 943,4 min manat, xərclərinin isə 11 349 934,8 min manat təşkil etməsi nəzərdə tutulur.
Dövlət Neft Fondunun 2014-cü il büdcəsinin gəlirlərinin aşağıdakı daxilolmalar hesabına formalaşması nəzərdə tutulur:
Sıra
№-si
2.1.
Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər (karbohidrogenlərin nəql edilməsi üzrə məsrəflər, bank, gömrük rəsmiləşdirilməsi, müstəqil nəzarət (sörveyer), marketinq və sığorta xərcləri çıxılmaq şərti ilə, habelə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin sərmayəçiləri, payçısı və ya tərəfdaşı olduğu layihələrdə onun sərmayəsinə və ya iştirak payına düşən gəlirlər istisna olmaqla)
11 221 286,4
2.2.
1 661,6
2.3.
6 276,0
2.4.
Dövlət Neft Fondunun valyuta aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər
379 580,7
2.5.
Neft-qaz sazişlərinin imzalanması və ya icrası ilə bağlı sərmayəçilər tərəfindən ödənilən bonuslar
18 038,7
2.6.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq digər gəlirlər və daxilolmalar
100,0
11 626 943,4
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2014-cü il büdcəsinin xərcləri aşağıdakı məqsədlərə yönəldilir:
Xərclər
3.1.
300 000,0
3.2.
Azərbaycan Respublikasının 2014-cü il dövlət büdcəsinə transfert
9 337 000,0
3.3.
Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihəsinin maliyyələşdirilməsi
80 221,3
3.4.
132 311,0
3.5.
33 680,0
3.6.
Azərbaycan Respublikasında bütün yaşayış məntəqələrinə çıxış imkanı yaradan yüksək sürətli fiber-optik şəbəkənin qurulması layihəsinin maliyyələşdirilməsi
100 000,0
3.7.
Neft-Qaz və Neft-kimya Kompleksinin tikintisi layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsi
285 000,0
3.8.
Türkiyə Respublikasında "Star" neft emalı kompleksinin tikintisi layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsi

Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan signed on December 19, 2013 the Decree approving budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2014 including 11 626 943.4 thousand manats in revenues and 11 349 934.8 thousand manats in expenditures as followings:№ | Revenues | Amount |
2.1. | Proceeds from sales of the Republic of Azerbaijan's share of hydrocarbons (exclusive of hydrocarbons' transportation costs, banking expenses, customs costs, independent surveyor, marketing and insurance costs, and also exclusive of the revenues from the SOCAR's share in the projects of which it is an investor, shareholder or partner) | 11 221 286.4 |
2.2. | Acreage fees paid by foreign investors for use of the contract areas for the development of hydrocarbon resources | 1 661.6 |
2.3. | Revenues from transportation of oil and gas through the territory of the Republic of Azerbaijan | 6 276.0 |
2.4. | Revenues from SOFAZ's asset management | 379 580.7 |
2.5. | Bonuses paid by investors when signing and fulfilling oil and gas agreements | 18 038.7 |
2.6. | Other revenues and incomes according to legislation | 100.0 |
Total | 11 626 943.4 |
To define that the expenditures of the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2014 are assigned to the following purposes:
№ | Directions of expenditures | Amount |
3.1. | Financing the improvement of social condition of refugees and IDPs | 300 000.0 |
3.2. | Transfer to 2014 State Budget of the Republic of Azerbaijan | 9 337 000.0 |
3.3. | Financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system | 80 221.3 |
3.4. | Financing "Baku-Tbilisi-Kars railway" project | 132 311.0 |
3.5. | Financing the "State Programme on the Education of Azerbaijani Youth abroad in the years 2007-2015" | 33 680.0 |
3.6. | Financing of the construction of high speed fiber optic network providing an access to all settlements of Azerbaijan Republic | 100 000.0 |
3.7. | Financing of the share of Azerbaijan Republic in the construction project of the Oil-Gas and Petrochemical Consortium (OGPC) | 285 000.0 |
3.8. | Financing of the share of Azerbaijan Republic in the construction of the STAR oil refinery project in Turkey | 223 582.5 |
3.9. | Financing of the share of Azerbaijan Republic in the construction of the TANAP project | 800 000.0 |