Neft Fondu Seulda daşınmaz əmlak almışdır
AzərbaycanRespublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) Cənubi Koreyanın paytaxtı Seul şəhərində yerləşən və dəyəri 447 milyon ABŞ dolları təşkil edən “Payn Avenyu A qülləsi” ofis kompleksini satın almışdır. Daşınmaz əmlakın alınması prosesi kompleksin dörd sahibinin adından (NongHyup Bank, NongHyup Həyat sığorta şirkəti, Vuri Bank və KDB Həyat sığorta şirkəti) çıxış edən Miraye Vəsaitlərin İdarə edilməsi şirkəti tərəfindən təşkil edilən auksion vasitəsilə həyata keçirilmişdir.
Seulda əldə edilmiş daşınmaz əmlak kompleksi Neft Fondu tərəfindən Asiya və Sakit okean hövzəsində həyata keçirilən bu tipli ilk investisiyadır. Seul Asiyada uzun müddət ərzində ofis sektorunda davamlı mənfəətliliyi ilə seçilən ən cəlbedici investisiya regionlarından biridir. Bu, güclü inkişaf etmiş daxili iqtisadiyyata və yüksək kapitallı maliyyə sektorunun mövcudluğuna əsaslanır.
“Payn Avenyu A qülləsi” Seulun biznes mərkəzində - aparıcı Koreya və beynəlxalq təşkilatların ofislərinin cəmləşdiyi ərazidə yerləşir. Binanın tikintisi 2011-ci ildə başa çatdırılmışdır və son dövrlər ərzində Seul biznes mərkəzində yerləşən ən cəlbedici investisiya aktivlərindən biridir.
Əmlakın A klass sinfinə aid olması icarədarların bütün tələblərini cavablandıraraq binanın uzun müddətdə dəyərinin artmasına zəmin yaradır.
Binanın ümumi ərazisi təqribən 65 000 kvadrat metr təşkil edir və bütünlüklə Cənubi Koreyanın ən böyük şirkətlərindən olan “S&K Qrup” tərəfindən icarəyə götürülmüşdür. Daşınmaz əmlak üzrə xalis illik icarə haqqı 23,4 milyon ABŞ dolları təşkil edir.
ARDNF-nin İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov Asiyada həyata keçirilmiş daşınmaz əmlak investisiyası barədə qeyd etmişdir: “Biz bir ilə yaxın müddətdir ki, Asiyanın ən böyük paytaxt şəhərlərində daşınmaz əmlaka investisiya imkanlarını nəzərdən keçirirdik və nəhayət bugün Seulda ilk belə yatırımın həyata keçirilməsini açıqlamaqdan məmnunluq duyuram. Bu əhəmiyyətli bir investisiyadır və bizim son dövrlərdə stabil gəlirlilik nümayiş etdirən Asiya daşınmaz əmlak bazarına olan etimadımızın göstəricisidir. Biz gələcəkdə də Asiya və Sakit okean hövzəsində investisiya imkanlarını dəyərləndirəcəyik”.
Azərbaycanın Suveren Fondu olan Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı əsasında neft və qaz ehtiyatlarına dair sazişlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi gəlirlərin toplanması, səmərəli idarəedilməsi və gələcək nəsillər üçün saxlanılmasını təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır. 01 mart 2014-cü il tarixinə ARDNF-nin vəsaitlərinin ümumi həcmi 36 319 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Qeyd edilən daşınmaz əmlaka investisiya Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2011-ci il 27 oktyabr tarixli 519 nömrəli Fərmanı ilə dəyişikliklər edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitlərinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsi haqqında Qaydalar"a, bu qaydalara uyğun olaraq qəbul edilmiş yeni investisiya siyasətinə əsasən həyata keçirilmişdir. Yeni investisiya siyasətinə əsasən investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 5%-ə qədəri səhmlərə, 5 %-ə qədəri qızıla, eləcə də eyni həcmdə vəsaiti, yəni 5%-ə qədəri daşınmaz əmlaka investisiya edilə bilər.

The State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) has acquired prime office complex, Pine Avenue Tower A in Seoul, South Korea for USD 447 million. The purchase of the property has been realised through a competitive auction process organized by Mirae Asset Management on behalf of the four owners (NongHyup Bank, NongHyup Life insurance, Woori Bank and KDB Life Insurance).
This is the first acquisition by SOFAZ in the Asia Pacific region. Seoul is one of the most attractive investment destinations in Asia providing steady gains across the office sector for many years. It is underpinned by
a strong domestic economy and a well-capitalised financial sector.
Pine Avenue Tower A is located in central business district (CBD) of Seoul, a sought after area by leading Korean as well as international tenants. The property was built in 2011 and is one of the very few trophy assets recently completed in the Seoul CBD area. The property’s Class A specifications position it well to cater to the needs of discerning tenants, generating long term value. The gross floor area (GFA) of the property is approximately 65,000 m2. The asset is solely leased to S&K Group, one of the largest conglomerates of South Korea. Net rental income of the asset is USD 23.4 million per year.
SOFAZ Executive Director, Shahmar Movsumov commented on the latest acquisition:
“We have sought investment opportunities in key gateway Asian capitals for over a year and today I am delighted to announce that we have finally made our first acquisition in Seoul. This is a large transaction and shows our belief in the continued strength of major Asian real estate markets which have shown stable returns historically. We will continue to look for similar investment opportunities in Asia Pacific region“
The State Oil Fund of Azerbaijan, the sovereign wealth fund, was set up in December 1999 by the Presidential Decree as an extra-budgetary entity which accumulates and manages oil and gas revenues of the country. The Fund’s primary objectives are to help maintain macroeconomic stability in the country and to generate wealth for present and future generations. As of 01 March, 2014, assets of SOFAZ totalled USD 36 319 mln. Purchase of this property was realised in accordance with the amendments under the Presidential decree № 519 dated October 27th, 2011 made to "Rules on management of foreign currency assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan". By the investment policy overall value of the investment portfolio can be invested into the gold, equities and real estate with maximum limit of up to 5 % per each financial tool.