MHŞT üzrə yeni Memorandum imzalanmışdır
2014-cü il iyun ayının 10-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Çoxtərəfli Qrupun (ÇQ) iclası keçirilmişdir.
İclas zamanı tərəflər – MHŞT üzrə Komissiya, ölkədə hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən xarici və yerli şirkətlər, “Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması” QHT Koalisiyası arasında yeni “Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsünün Azərbaycan Respublikasında tətbiqinə dair qarşılıqlı anlaşma haqqında” Memorandum imzalanmışdır.
Memorandumun imzalanması ilə ölkədə MHŞT Standartına uyğun yeni hesabatlılıq mərhələsinə (2013-cü il üzrə) start verilmişdir.
İclasda eyni zamanda MHŞT hesabatlarını tutuşduracaq auditorun fəaliyyətini əks etdirən Şərtlər Toplusunun MHŞT Standartına uyğunlaşdırılması, MHŞT-nin tətbiqinə dair hüquqi bazanın yaradılmasıilə bağlıməsələlər müzakirəedilmişdir.

The meeting of the Multi Stakeholder Group (MSG) on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan was held on June 10, 2014.
During the meeting the EITI Commission, local and foreign extractive industry companies operating in Azerbaijan and NGO Coalition for Improving Transparency in Extractive Industries signed a new Memorandum of Understanding on “Implementation of the Extractive Industries Transparency Initiative in the Republic of Azerbaijan”.
With the signing ofthe Memorandum a next reporting cycle (covering year 2013) in accordance with the EITI Standard was launched in the country.
Adjustment of the Terms of References (which defines activities of the independent auditor, reconciling EITI reports) to the EITI Standard, establishment of a legal framework for the EITI implementation were also discussed at the meeting.