Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2014-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 10 131,9 milyon manat, büdcə xərcləri isə 8 041,2 milyon manat təşkil etmişdir.
2014-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 9 969,6 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 9 947,8 milyon manat, tranzit gəlirləri 6,8 milyon manat, bonus ödənişləri 13,3 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,7 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 9 ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə olunan gəlirlər 162,3 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində Neft Fondunun 2014-cü il büdcəsinin icrası çərçivəsində 7 399,7 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 254,2 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 24,8 milyon manat, "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 47,5 milyon manat vəsait ayrılmışdır. "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə 18,0 milyon manat vəsait yönəldilmişdir. “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının istismarının ikinci mərhələsi, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin genişləndirilməsi, TANAP və TAP layihələri üzrə yaradılmış səhmdar cəmiyyətin birbaşa dövlət mülkiyyətində olan səhmlərinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə 40,0 milyon manat, “STAR” neft emalı kompleksinin tikintisi üçün isə 223,5 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2014-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 33,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2014-cü ilin 9 ayı ərzində valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq üzrə Fondun büdcədənkənar xərcləri 962,7 milyon manat təşkil etmişdir, o cümlədən qızılın qiymətinin dəyişməsindən yaranan fərq üzrə Fondun büdcədənkənar gəlirləri 3,7 milyon manat, ABŞ dolları, Avro, İngilis funt sterlinqi və digər valyutaların dəyişməsindən yaranan fərq üzrə Fondun büdcədənkənar xərcləri 966,4 milyon manat təşkil etmişdir.
2014-cü il oktyabrın 1-ə Fondun aktivləri 2014-cü ilin əvvəlinə (35 877,5 milyon ABŞ dolları) nisbətən 3,98% artaraq 37 305,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2014 reached 10 131.9 mln. manats, while budget expenditures constituted 8 041.2 mln. manats.
Revenue of 9 969.6 mln. manats was received from the implementation of oil and gas agreements, including 9 947.8 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 6.8 mln. manats as transit payments, 13.3 mln. manats as bonus payments and 1.7 mln. manats as acreage fees.
The revenues from managing assets of the Fund for January-September, 2014 amounted to 162.3 mln. manats.
As per 2014 budget of the Fund, 7 399.7 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 254.2 mln. manats were directed to financing the improvement of socio-economic conditions of refugees and internally displaced persons. 24.8 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system, 47.5 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 18.0 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". Fund directed 40.0 mln. manats to financing of shares belonging to the state in the joint-stock company established for management of the projects within the second phase of the Shah-Deniz gas and condensate field's development, expansion of the South Caucasus Pipeline, TANAP and TAP and 223.5 mln. manats to financing the construction of “STAR” oil refinery complex. Fund's administrative and operational expenses for the reporting period constituted 33.5 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenses related to the revaluation of foreign exchange totalled 962.7 mln. manats. SOFAZ’s extra-budgetary revenues related to price changes of gold amounted to 3.7 mln. manats, while extra-budgetary expenses related to price changes of USD, EURO, GBP and other currencies totalled 966.4 million manats.