Dekabrın 29-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) yaradılmasının 15 ili tamam olur. 15 il ərzində beynəlxalq səviyyədə tanınmış təşkilata çevrilmiş Neft Fondunun yaradılması ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş milli neft strategiyasının uğurlu nəticəsidir. Məhz bu strategiyaya əsasən neft və qaz gəlirlərinin toplanaraq səmərəli idarə edilməsi, həmin vəsaitlərin öncül sahələrin inkişafına və sosial-iqtisadi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edən layihələrin həyata keçirilməsinə yönəldilməsi məqsədilə 1999-cu ildə Heydər Əliyevin müdrik qərarı ilə Neft Fondu yaradıldı.
Fəaliyyətə başladığı vaxtdan etibarən Neft Fondu qarşısına qoyulan məqsədlərə nail olmaq üçün bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirmiş, bu öhdəlikləri layiqincə yerinə yetirmişdir.
2001-ci ildə Neft Fondunda 270 mln. ABŞ dolları məbləğində vəsait vardısa, 29 dekabr 2014-cü il tarixinə bu rəqəm artıq 37 mlrd. ABŞ dollarını keçmişdir.
Bugün Fond tərəfindən bu vəsaitlər səmərəli şəkildə idarə edilir, ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisi naminə mühüm ümummilli layihələrin maliyyələşdirilməsi həyata keçirilir.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik qərarı ilə Neft Fondundan ilk vəsaitlər qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial-məişət və məskunlaşma məsələləri ilə bağlı tədbirlərin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. Ölkəmiz üçün çox mühüm iqtisadi, siyasi, strateji əhəmiyyətə malik olan Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəmərinin, Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin tikintisi layihələrinin maliyyələşdirilməsi də Neft Fondu tərəfindən həyata keçirilmişdir. Bu layihələrlə yanaşı Fond tərəfindən hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən və iqtisadi səmərəlilik, sürət və vaxt tezliyi, təhlükəsizlik və etibarlılıq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edən "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu xətti”, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması, "Star" neft emalı kompleksinin tikintisi layihələrinin və bu ilin sentyabrında Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə təməli qoyulan Cənub Qaz dəhlizinin maliyyələşdirilməsi həyata keçirilir.
Neft Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən mühüm layihələrdən biri də Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilən "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"dır. Bu layihənin həyata keçirilməsi “qara qızılın insan kapitalı”na çevrilməsi ideyasının reallaşmasında mühüm addım hesab edilə bilər.
Yaradıldığı gündən etibarən şəffaflıq Neft Fondunun fəaliyyətinin əsas prinsiplərindən birini təşkil edir. Məhz şəffaf fəaliyyətinin nəticəsi olaraq 2007-ci ilin mayında Neft Fondu “BMT-nin Dövlət Qulluğu Mükafatı” ilə təltif edilmişdir. Neft Fondu Şərqi Avropa və MDB ölkələrinin dövlət təşkilatları arasında bu mükafata layiq görülən birinci dövlət qurumudur.
Ötən dövr ərzində Neft Fondunun vəsaitlərin idarə edilməsi sahəsindəki fəaliyyətində də yeniliklər həyata keçirilmişdir. ARDNF investisiya portfelinə səhmlər, daşınmaz əmlak və qızıl kimi yeni investisiya alətlərini daxil etmişdir.
Məhz həyata keçirilən bütün bu tədbirlər sayəsində bugün Fond nəinki Azərbaycan, eyni zamanda beynəlxalq aləmdə institusional quruculuq, vəsaitlərin səmərəli idarə edilməsi, əməliyyatların şəffaflığı və informasiyanın açıqlığına görə fərqlənən və bu sahədə yüksək nüfuza malik qurum kimi tanınır.

SOFAZ celebrates 15th anniversary
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) celebrates its 15th anniversary on December 29, 2014. During 15 years SOFAZ has become an internationally recognized organization. Establishment of SOFAZ is a successful result of national oil strategy laid by National leader Heydar Aliyev. As a part of the National Oil Strategy, the State Oil Fund was established by the Decree of Heydar Aliyev in 1999, with the aim of efficient management of the accumulated oil and gas revenues, and assignment of these assets to the development of advanced areas and implementation projects of social-economic importance.
Since its establishment, the State Oil Fund has carried out significant measures to achieve the defined goals, which were successfully implemented.
The volume of SOFAZ assets amounted to USD 270 mln. at the time of establishment and it has exceeded USD 37 bln. as of December 29, 2014.
Today, the State Oil Fund efficiently manages these assets and finances major national projects of social-economic importance.
With the strategic decision of the national leader Heydar Aliyev, the first accumulated assets of the State Oil Fund were allocated to the improvement of social conditions of refugees and internally displaced persons. The State Oil Fund also financed Heydar Aliyev Baku-Tbilisi-Ceyhan Main Export Pipeline project and the construction of the Oguz-Gabala-Baku water pipeline. SOFAZ is financing Baku-Tbilisi-Kars New Railway project, signifying economic efficiency, safety and reliability, initiated by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system, construction of “Star” oil refinery complex and the “Southern Gas Corridor” projects.
One of the key projects financed by the State Oil Fund is the “State Program on education of Azerbaijan youth abroad in the years of 2007-2015”, which has been implemented in accordance with the President Ilham Aliyev’s ordinance. The execution of this project is an important step in the realization of the idea of turning “black gold into human capital”.
From the day of establishment transparency was one of the crucial principles of the activity of the Oil Fund. As a result of the transparent operations, the State Oil Fund was awarded the “United Nations Public Service Award” in May 2007. The State Oil Fund is the first governmental agency among organizations of the Eastern Europe and CIS countries to receive the UNPSA.
During the past years new investment tools have also been added to the investment portfolio of the State Oil Fund, including equities, real estate and gold.
The Fund has been acknowledged for its institutional capacity building, efficient management of assets, transparent operations and information disclosure, not only in Azerbaijan but also in the international arena.