Dekabrın 29-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun yeni inzibati binasının cənab Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə açılış mərasimi keçirilmişdir. ARDNF-nin yeni inzibati binası yüksək beynəlxalq standartlara uyğun olan ən son texnoloji yenilikləri və Azərbaycan xalçaçılıq məktəblərinin qədim tarixini birləşdirən unikal layihədir.
İnzibati binanın təməli 29 dekabr 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə qoyulmuşdur.
Ümumi sahəsi 35 834 m2 olan ikimərtəbəli yeraltı dayanacaqla birlikdə 24 mərtəbəli “A” sinif binanın hündürlüyü 117 metrdir (qüllə ilə birlikdə 140 m).
Yeni inzibati binada akt zalı, yeməkxana, konfrans zalı, iclas zalları, 2 hissədən ibarət qış bağı, “Petroleum lounge”, kitabxana və xəzinə yerləşir. Yeni inzibati binanın tikintisi zamanı bütün otaq və zallar ən son texnoloji avadanlıqlarla təmin olunmuşdur.
Binanın ikinci mərtəbəsində yerləşən muzeydə Azərbaycanın neft tarixini, ümummilli lider Heydər Əliyevin neft strategiyasını, Dövlət Neft Fondunun fəaliyyətini, maliyyələşdirdiyi layihələri, investisiyaları, əldə etdiyi nailiyyətləri əks etdirən stendlər yerləşir.
Neft Fondunun yeni inzibati binasında informasiya texnologiyalarının işini təmin etmək məqsədilə “TIER 3” beynəlxalq standartları əsasında qurulmuş “Data Center” yaradılmışdır. Binada Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Bina İdarəetmə Sistemi (BMS) quraşdırılmışdır. Bu sistem özündə inzibati binanın texniki, təhlükəsizlik və informasiya texnologiyaları məsələlərinin həllini təmin edən sistemləri birləşdirir.

29 Dec 2014 11:28:36
The Opening ceremony of SOFAZ’s new administrative building took place on 29 December, 2014 with the participation of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. SOFAZ Tower is a unique project which combines ancient history of Azerbaijani Carpet School with the most recent technical innovations in line with highest international standards.
The groundbreaking ceremony of the SOFAZ Tower took place on December 29, 2009 with the participation of the President Ilham Aliyev.
The new administrative building meets “A” class office standards. Gross area of the building is 35 834 m2, and is comprised of 24 floors including 2 underground floors for parking. Height of the building is equal to 117 meters (140 meters with the tower).
Auditorium, canteen, conference room, meeting rooms, winter garden composed of 2 halls, Petroleum lounge, library and vault are located in the new administrative building. All rooms and halls are equipped with the latest technological innovations.
Museum is located on the second floor of the building. Azerbaijan’s oil history, oil strategy of national leader Heydar Aliyev, activities of SOFAZ, financed projects, investments and achievements of the Fund are demonstrated on different stands.
SOFAZ Tower is equipped with Data Center which meets international TIER 3 standards enabling flawless operation of information technology services. SOFAZ Tower is the first building in Azerbaijan with integrated Building Management System (BMS). This program combines resolution of technical, security and IT works of the administrative building.