Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2014-cü il üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2014-cü il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri12 731,0 milyon manat, büdcə xərcləri isə10 117,2milyon manat təşkil etmişdir.
2014-cü il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 12 343,8 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 12 319,8 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,7 milyon manat, tranzit gəlirləri 8,9 milyon manat, bonus ödənişləri 13,3 milyon manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən 0,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirləri 387,2 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində, Neft Fondunun 2014-cü il büdcəsinin icrası çərçivəsində 9 337,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 300,0 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 80,2 milyon manat vəsait ayrılmışdır. "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 57,1 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 33,5 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. "Star" neft emalı kompleksinin tikintisi üzrə 223,5 milyon manat, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzrə isə 40 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2014-cü il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 45,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar xərci 1 611,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2015-ci il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2014-cü ilin əvvəlinə (35 877,5 milyon ABŞ dolları) nisbətən 3,42% artaraq 37 104,1 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2014 reached 12 731.0 million manats, while budget expenditures constituted 10 117.2 million manats.
Revenue of 12 343.8 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 12 319.8 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 1.7 mln. manats as acreage fees, 8.9 mln. manats as transit payments, 13.3 mln. manats as bonus payments and 0.1 mln. manats from the sale of assets received from foreign companies.
The revenues from managing assets of the Fund for January-December 2014 amounted to 387.2 mln. manats.
As per 2014 budget of the Fund, 9 337.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 300.0 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 80.2 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 57.1 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 33.5 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 223.5 mln. manats were allocated for financing the construction of “STAR” Oil Refinery Complex. 40 mln. manats were directed to financing the “Southern Gas Corridor” project. The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 45.9 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totalled 1 611.9 million manats.