Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) investisiya portfelinin valyuta səbətinin yüksək diversifikasiyanın təmin edilməsi istiqamətində növbəti mərhələ olaraq Çin yuanında investisiyalara başlamışdır. Bu məqsədlə 2014-cü ildə Çinin Mərkəzi Bankından 3 milyard Çin yuanı həcmində investisiya üçün müvafiq lisenziya alınmış və adıçəkilən qurumla dövlət və agentliklərin istiqrazlarının alqı-satqısı və saxlanılmasına dair müqavilə imzalanmışdır. Cari ilin 1 iyul tarixindən isə Çin yuanında ilk investisiyalara başlanılmışdır.
Hal-hazırda növbəti mərhələ olaraq Çinin səhm bazarlarına investisiya yatırımlarının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu məqsədlə Çin Xalq Respublikasının Qiymətli Kağızlar üzrə Tənzimləmə Komitəsi tərəfindən verilən “Səlahiyyətli Xarici İnstitusional İnvestorlar” adlı lisenziyanın alınması planlaşdırılmışdır.
Qeyd edək ki,Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 19 iyun tarixli 511 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsı haqqında qaydalar”ına əsasən ARDNF-nin investisiya portfelinin vəsaiti Böyük Yeddilərə (Amerika Birləşmiş Ştatları, Almaniya Federativ Respublikası, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı, Fransa, İtaliya, Kanada və Yaponiya), Avropa Valyuta Birliyinə daxil olan ölkələrin, Rusiya və Türkiyənin, həmçinin uzunmüddətli öhdəliklər üzrə “A” (Standard ənd Purz, Fiç) və ya “A2” (Mudiz) kredit reytinqindən aşağı olmayan reytinqə malik olan ölkələrin valyutalarında ifadə olunmuş aktivlərə yerləşdirilə bilər.

In order to further broaden and diversify the currency basket, SOFAZ has started making investments in Chinese Yuan. The required license has already been obtained from the People’s Bank of China (PBC) for investments of up to RMB 3 billion and a contract has been signed with the PBC for the purchase and custody of yuan denominated sovereign and agency bonds. As of July 1 2015, first investments in Chinese Yuan have been made.
Going forward, Sofaz is planning to gain exposure to Chinese equity markets. To this end, we have taken steps to obtain the “Qualified Foreign Institution Investors” license granted by the China Securities Regulatory Commission.
In accordance with the "Rules on management of foreign currency assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan" approved by the Presidential Decree No. 511 dated June 19, 2001, funds in SOFAZ’s investment portfolio can be invested in securities that are denominated in currencies of G7 countries (USA, Germany, Great Britain and Kingdom Northern Ireland, France, Italy, Canada and Japan), European Monetary Union member countries, Russia and Turkey, as well as the countries with a long-term credit rating not less than “A” (Standard & Poors, Fitch) or “A2” (Moody’s).