2015-ci il dekabr ayının 25-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqinə dair Çoxtərəfli Qrupun (ÇQ) növbəti iclası keçirilib.
İclas zamanı MHŞT-nin tətbiqi üzrə 2015-ci il üçün iş planının icrası, MHŞT-nin tətbiqi üzrə 2016-cı il üçün iş planının layihəsi, 2014-cü il üçün MHŞT hesabatı üzrə Müstəqil Administratorun rəyinin layihəsi, SOCAR-ın 2013-cü il üzrə kvazi-fiskal əməliyyatlarına dair QHT Koalisiyası tərəfindən aparılan araşdırmalar, ÇQ-nin Etik Davranış Kodeksinin layihəsi ətrafında müzakirələr aparılıb.
İclasda ÇQ üzvləri tərəfindən mədən sənayesi üzrə şirkətlərin “məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə ödənişlərinin” əhəmiyyətliliyi müəyyən edilərək MHŞT hesabatlarının kontekstual məlumatlarına daxil edilməsi qərara alınıb. İclas iştirakçıları, həmçinin Azərbaycanın MHŞT-nin tamhüquqlu üzvü statusunun bərpa edilməsi üçün nəzərdə tutulan fəaliyyət planının icra vəziyyəti ətrafında müzakirələr aparıb və bununla bağlı müvafiq qərar qəbul ediblər.

The next meeting of the Multi-stakeholder Group (MSG) on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan was held on December 25, 2015.
During the meeting participants discussed execution of the 2015 EITI Work Plan, draft of the 2016 EITI Work Plan, draft of the Administrator’s opinion on the EITI Report for 2014, NGO Coalition’s research on SOCAR’s 2013 quasi-fiscal operations and draft of the MSG Ethical Codecs.
The meeting participants also discussed and made decisions on number of important issues, including execution of Activity Plan for restoration of Azerbaijan’s EITI Compliant Country status, defining the materiality of compulsory social insurance payments by companies to the State Social Protection Fund (SSPF) and its inclusion into contextual information of the EITI Report.