Neft Fondu Milanda daşınmaz əmlak satın alınmasına dair razılıq əldə etmişdir
AzərbaycanRespublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) İtaliyanın Milan şəhərinin tarixi biznes mərkəzində yerləşən və dəyəri 97 milyon avro təşkil edən Palazzo Turati ofis binasının satın alınmasına dair razılıq əldə etmişdir. Palazzo Turati ofis binası ARDNF-nin İtaliyada həyata keçirdiyi ilk daşınmaz əmlak investisiyasıdır. Bu investisiya Fondundaşınmaz əmlak portfelinin diversifikasiyası üçün investisiya strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilmişdir.
Palazzo Turati Milanın tarixi mərkəzində yerləşən Piazza Cordusio və Piazza Affarinin tam yaxınlığında və Duomo kilsəsindən 500 m məsafədə Via Meravikli 7 ünvanında yerləşir. Binanın birinci mərtəbəsində sərgi salonu və digər 6 mərtəbəsində ofislər yerləşir və ümumi sahəsi 10 360 kvadrat metr təşkil edir. 1880-ci ildə tikilmiş və Milan tarixi irsinin bir parçası sayılan Palazzo Turati yenicə əsaslı təmir olunmuşdur. Palazzo Turati ofis binası 2021-ci ilədək dövlət qurumu olan Milan Ticarət Palatası tərəfindən icarəyə götürülmüşdür. Binanın satıcısı qismində Texnoholdinq S.P.A. çıxış edir.
Azərbaycanın Suveren Fondu olan Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı əsasında neft və qaz ehtiyatlarına dair sazişlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının əldə etdiyi gəlirlərin toplanması, səmərəli idarə edilməsi və gələcək nəsillər üçün saxlanılmasını təmin etmək məqsədilə yaradılmışdır. 01 dekabr 2015-ci il tarixinə ARDNF-nin vəsaitlərinin ümumi həcmi 33,6 milyard ABŞ dolları təşkil edir. Qeyd edilən daşınmaz əmlaka investisiya Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2011-ci il 27 oktyabr tarixli 519 nömrəli Fərmanı ilə dəyişikliklər edilmiş "Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun valyuta vəsaitlərinin saxlanılması, yerləşdirilməsi və idarə edilməsi haqqında Qaydalar"a, bu qaydalara uyğun olaraq qəbul edilmiş yeni investisiya siyasətinə əsasən həyata keçirilmişdir. Yeni investisiya siyasətinə əsasən investisiya portfelinin məcmu dəyərinin 15%-ə qədəri səhmlərə, 5%-ə qədəri qızıla, 10%-ə qədəri daşınmaz əmlaka investisiya edilə bilər.

State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan(SOFAZ) announces today the agreement to acquire Palazzo Turati, an office property in Milan's historical Central Business District (CBD), for €97 million with the aim to further diversify its real estateportfolio. This is the first property acquisition of SOFAZ in Italy.
Palazzo Turati is located at Via Meravigli 7, historical centre of Milan, just a step away from Piazza Cordusio and Piazza Affari, and 500 m from Duomo. The building develops over six floors above the ground for office use, in addition to an exhibition hall on the ground floor. The net leasable area of this prime asset is 10 360 square meters. Palazzo Turati is a historical building built in 1880 and is part of Milan’s heritage. It has recently undergone major restoration works. The property is leased in its entirety to Milan Chamber of Commerce, a primary Italian public institution, which uses it as its HQ, till 2021. The seller of Palazzo Turati is TecnoholdingS.p.a.
The State Oil Fund of Azerbaijan, the sovereign wealth fund, was set up in December 1999 by the Presidential Decree as an extra-budgetary entity which accumulates and manages oil and gas revenues of the country. The Fund’s primary objectives are to help maintain macroeconomic stability in the country and to generate wealth for present and future generations. As of 01 December, 2015, assets of SOFAZ totaled USD 33.6 billion. Purchase of this property was realized in accordance with the amendments under the Presidential decree № 519 dated October 27th, 2011 made to "Rules on management of foreign currency assets of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan". By the investment policy overall value of the investment portfolio can be invested into the gold, equities and real estate with 5%, 15%, 10% per each financial tool.