Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2015-ci il üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2015-ci il ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 7 721,1 milyon manat, büdcə xərcləri isə 9 187,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2015-ci il ərzində Dövlət Neft Fondunun neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 7 385,5 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 7 369,6 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 2,2 milyon manat, bonus ödənişləri 2,1 milyon manat və tranzit gəlirləri 11,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 335,6 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı Fondun büdcədənkənar gəliri 23 217,8 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində, Neft Fondunun 2015-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 8 130,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 150,0 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 90,0 milyon manat, "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə Neft Fondundan 61,5 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 35,5 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzrə isə 692,8 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2015-ci il ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 27,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2016-cı il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2015-ci ilin əvvəlinə (37 104,1 milyon ABŞ dolları) nisbətən 9,5% azalaraq 33 574,1 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January-December 2015
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2015 reached 7 721.1 million manats, while budget expenditures constituted 9 187.7 million manats.
Revenue of 7 385.5 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 7 369.6 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 2.2 mln. manats as acreage fees, 2.1 mln. manats as bonus payments and 11.6 mln. manats as transit payments.
The revenues from managing assets of the Fund for January-December 2015 amounted to 335.6 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 23 217.8 million manats.
As per 2015 budget of the Fund, 8 130.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 150.0 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 90.0 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 61.5 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 35.5 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 692.8 mln. manats were directed to financing the “Southern Gas Corridor” project. The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 27.9 mln. manats.