2016-cı ilin 1-2 mart tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) da üzvü olduğu Suveren Fondların Beynəlxalq Forumunun (SFBF) “Bilik mübadiləsi” mövzusunda görüşü keçirilir.
ARDNF-nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Foruma üzv suveren fondların yüksək səviyyəli rəsmilərinin iştirakı ilə baş tutan bu görüş SFBF-nin illik iclaslarından kənar keçirilən ilk tədbiridir. ARDNF bu görüşdə İcraçı direktor Şahmar Mövsümovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə iştirak edir.
Görüşün əsas məqsədi adıçəkilən quruma üzv fondlar arasında bilik və təcrübə mübadiləsinin asanlaşdırılması ilə bağlı müzakirələr aparmaq, eləcə də bu istiqamətdə konkret nəticələrə nail olmaqdır.
Tədbirdə eyni zamanda Azərbaycana investisiya qoyuluşlarının təşviqi istiqamətində müvafiq təqdimat keçirilmişdir.
Ümumilikdə təqribən 5,5 trilyon ABŞ dolları həcmində vəsaitlərin idarə olunduğu 29 ölkədən 30 suveren fondu özündə birləşdirən SFBF 2009-cu il aprelin 5-6-da Əl-Küveyt şəhərində keçirilmiş iclasda yaradılmış və ilk rəsmi iclasını da məhz 2009-cu il 8-9 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçirmişdir. Yarandığı tarixdən etibarən ARDNF-nin daim fəal şəkildə təmsil olunduğu SFBF könüllü qrup olub, əsas məqsədi Suveren Fondların ümumi maraqlarına dair məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq, eləcə də Santyaqo prinsipləri və Suveren Fondların fəaliyyətinin anlaşılmasını asanlaşdırmaqdır.

SOFAZ is hosting an IFSWF workshop in Baku, Azerbaijan
On March 1-2, 2016 IFSWF members, including the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), are holding a workshop on Knowledge Sharing in Baku.
This workshop, initiated and organized by SOFAZ, is the first event outside IFSWF’s annual meetings. SOFAZ is represented in this workshop by the delegation headed by the Executive Director of the Fund, Shahmar Movsumov.
The purpose of the workshop is to discuss the development of knowledge sharing platform for the Forum and to achieve specific results in this field.
During the event there was also the session on introduction to investment opportunities in Azerbaijan.
The International Forum of Sovereign Wealth Funds (IFSWF) was established by the International Working Group of Sovereign Wealth Funds (IWG), meeting in Kuwait City on April 5-6, 2009 and had its first inaugural meeting in Baku on October 8-9, 2009 and includes 30 sovereign wealth funds from 29 countries which manage approximately USD 5.5 trillion in total. IFSWF is a voluntary group of Sovereign Wealth Funds (SWFs), which meets, exchanges views on issues of common interest and facilitates an understanding of the Santiago Principles and of SWF activities. SOFAZ has been actively represented in this Forum since its establishment.