2016-cı il aprel ayının 15-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqinə dair Çoxtərəfli Qrupun (ÇQ) növbəti iclası keçirilmişdir.
İclas zamanı iştirakçılar MHŞT üzrə son yeniliklər barədə məlumat almış, həmçinin, 2016-cı il 24-25 fevral tarixlərində Limada keçirilmiş MHŞT üzrə VII Qlobal Konfransda yenilənmiş MHŞT Standartı, növbəti MHŞT hesabatlılığının Auditor üçün Şərtlər Toplusu və hesabatlılığın yeni qəbul edilmiş standartlara uyğunlaşdırılması, növbəti qiymətləndirmə və tamhüquqlu üzvlüyün bərpası üçün islahedici tədbirlər üzrə Fəaliyyət Planının icrası, MHŞT-nin Azərbaycanda tətbiqinin təkmilləşdirilməsi üçün qanunvericiliyə dəyişikliklərə dair Neftçilərin Hüquqlarını Müdafiə Təşkilatı İctimai Birliyi tərəfindən hazırlanmış tövsiyə sənədi, Təbii Resursların İdarə edilməsi İnstitutu (NRGİ) ilə QHT Koalisiyasının birgə hazırladığı MHŞT üzrə elektron hesabatlılığa dair internet səhifəsi (www.azeitireport.org), 2015-ci il üzrə Fəaliyyət Hesabatı, ÇQ-nin Davranış Kodeksi, 2014-cü il MHŞT Hesabatı üzrə Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması (MSŞA) QHT Koalisiyasının rəyinin təqdimatı və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparmışlar.

15 Apr 2016 16:31:00
The next meeting of the Multi-stakeholder Group (MSG) on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan was held on April 15, 2016 at the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting participants got information about the latest updates on EITI and also held discussions on the Auditor’s Terms of Reference for the next EITI reporting and adaptation of the reporting to the newly adopted Standards, execution of the Action Plan for the upcoming validation and restoration of compliant status, recommendation document prepared by the Oil Workers’ Rights Protection Organization, web site built jointly by the Natural Resource Governance Institute (NRGI) and NGO Coalition (azeitireport.org), EITI Standards updated at the VII EITI Global Conference held in Lima on February 24-25, 2016, Activity Report for 2015, Ethic Codecs of MSG, presentation of the opinion of the Coalition of NGOs on Increasing Transparency in Extractive Industries on 2014 EITI Report and other issues.