Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2016-cı ilin yanvar-mart ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
20 Apr 2016 14:12:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2016-cı ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 2 023,1 milyon manat, büdcə xərcləri isə 1 946,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2016-cı ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 1 874,3 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 1 869,8 milyon manat, bonus ödənişləri 0,1 milyon manatvə tranzit gəlirləri 4,4 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 148,8 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri 354,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabatdövrüərzində, ARDNF-nin 2016-cı il büdcəsinin icrası çərçivəsində 1 660,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 26,5 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 6,3 milyon manat, "Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə ARDNF-dən 2,4 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 5 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzrə isə 241,9 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2016-cı il ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 4,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2016-cı il aprelin 1-ə Fondun aktivləri 2016-cı ilin əvvəlinə (33 574,1 milyon ABŞ dolları) nisbətən2% artaraq 34 246,0 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-March, 2016 reached 2 023.1 million manat, while budget expenditures constituted 1 946.7 million manat.
Revenue of1 874.3 mln. manat was received from implementation of oil and gas agreements, including1 869.8 mln. manat from the sale of profit oil and gas, 0.1 mln. manat as bonus payments and4.4 mln. manat as transit payments.
The revenues from managing assets for first quarter 2016 amounted to 148.8 mln. manat.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled354.1 million manat.
As per 2016 budget of the Fund, 1 660.0 mln. manat were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 26.5 mln. manat were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 6.3 mln. manat were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 2.4 mln. manat were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 5 mln. manat were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 241.9 mln. manat were directed to financing the “Southern Gas Corridor” project. The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 4.6 mln. manat.
The assets of SOFAZ as of April 1, 2016 have increased by2% compared to the beginning of 2016 (USD 33 574.1) and stood at USD34 246.0 mln.