Dövlət Neft Fondunda MHŞT üzrə Çoxtərəfli Qrupun növbəti iclası keçirilmişdir
2016-cı il iyun ayının 29-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycanda tətbiqinə dair Çoxtərəfli Qrupun (ÇQ) növbəti iclası keçirilmişdir.
İclas zamanı iştirakçılar Azərbaycanın MHŞT prosesi çərçivəsində növbəti Qiymətləndirmə prosesi və 2015-ci il üzrə MHŞT Proqres Hesabatını müzakirə etmişlər.
İclas iştirakçıları həmçinin Azərbaycanın hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərin Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri və Azərbaycan Respublikası hökumətinin yerli və xarici şirkətlərdən daxilolmaları barədə 20, 21, 22-ci hesabatı (2015, 2016, 2017-ci illər üzrə) tutuşduraraq təhlil edəcək müstəqil administrator (auditor) şirkətinin seçilməsi məqsədilə keçirilən təkliflər sorğusunun nəticələrini müzakirə etmişlər. Çoxtərəfli Qrup növbəti üç il üçün yerli və xarici hasilat şirkətlərindən əldə edilmiş məlumatların toplanması və tutuşdurulmasının Mur Stivens şirkəti tərəfindən keçirilməsinə qərar vermişdir.
ÇQ-nin iclasında mədən hasilatı sənayesində benefisiar sahiblik məlumatlarının açıqlanmasına dair yol xəritəsinin hazırlanması məqsədilə hüquq, məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi üçün Beyker ənd MakKenzi şirkəti seçilmişdir.

29 Jun 2016 15:57:00
The Multi-stakeholder Group (MSG) meeting on implementation of Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in Azerbaijan was held on June 29, 2016 at the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ).
During the meeting, the participants discussed the next Validation process and 2015 EITI Progress Report.
The meeting participants also discussed the results of the request for proposals on selection of the independent administrator (auditor) company for EITI reports covering the years 2015, 2016, 2017 (20, 21, 22nd EITI report). The Multi-Stakeholder Group decided that Moore Stephens will carry out the administration (gathering the information from mining companies and reconciling the figures) of reports for next 3 years.
During the MSG meeting Baker and McKenzie was selected to provide legal and counselling services on the preparation of a Road Map for the disclosure of information on Beneficial Ownership in extractive sector.
EITI is a special multilateral and voluntary initiative, supported by a coalition of companies, governments, investors and civil society organizations and global standard for improved transparency in the oil, gas and mining sector. Azerbaijan joined EITI in 2003. Azerbaijan was awarded the "2009 EITI Award" for its commitment to EITI principles and criteria and achievements in EITI Implementation