Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2016-cı ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 3 991,0 milyon manat, büdcə xərcləri isə 2 256,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2016-cı ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 3 689,5 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 3 680,6 milyon manat, bonus ödənişləri 0,1 milyon manatvə tranzit gəlirləri 8,8 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 301,5 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabatdövrüərzində, ARDNF-nin 2016-cı il büdcəsinin icrası çərçivəsində 1 760,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 55,2 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 19,6 milyon manat, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 35,3 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 9,2 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzrə 241,9 milyon manat, “STAR” neft emalı kompleksinin tikintisi layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsinə isə 127,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır.2016-cı il ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 8,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar xərci 65,4 milyon manat təşkil etmişdir.
2016-cı il iyulun 1-ə Fondun aktivləri 2016-cı ilin əvvəlinə (33 574,1 milyon ABŞ dolları) nisbətən4,6% artaraq 35 117,9 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January-June 2016
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2016 reached 3 991.0 million manat, while budget expenditures constituted 2 256.7 million manat.
Revenue of 3 689.5 million manat was received from implementation of oil and gas agreements, including3 680.6 million manat from the sale of profit oil and gas, 0.1 million manat as bonus payments and8.8 million manat as transit payments.
The revenues from the management of the assets during the first six month of 2016 amounted to 301.5 million manat.
As per SOFAZ’s 2016 budget, 1 760.0 million manat were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 55.2 million manat were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 19.6 million manat were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 35.3 million manat were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 9.2 million manat were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 241.9 million manat were directed to financing the “Southern Gas Corridor” and 127.0 million manat for financing of the share of the Republic of Azerbaijan in the construction of “STAR” Oil Refinery Complex. The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 8.5 million manat.
The Fund's extra-budgetary expenses related to the revaluation of foreign exchange totaledto 65.4 million manat.
The assets of SOFAZ as of July 1, 2016 have increased by4.6% compared to the beginning of 2016 (USD 33 574.1 million) and stood at USD 35 117.9 million.