Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) tərəfindən Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) idarə etdiyi Səhm İştirak Fonduna 100 milyon avro məbləğində sərmayə yatırılması nəzərdə tutulmuşdur.
Səhm İştirak Fondu institusional investorlara AYİB-in Mərkəzi və Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya, Cənub-Şərqi Aralıq hövzəsi ölkələri, eləcə də Türkiyə regionundakı birbaşa investisiya portfelində iştirak etməklə maliyyə, sənaye, kənd təsərrüfatı, infrastruktur və enerji sektorlarında uzunmüddətli kapital artımını hədəfləyən yatırımlar həyata keçirmək imkanı yaradır.
ARDNF-nin İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov sözügedən investisiya ilə bağlı şərh verərək bildirmişdir: “Səhm İştirak Fonduna investisiya bizim investiya portfelinin müxtəlif maliyyə alətləri və coğrafi regionlara diversifikasiyası ilə bağlı investisiya strategiyamızın davamıdır. Bu innovativ investisiya strukturu həmçinin regionda bu sahədə böyük və uzunmüddətli təcrübəyə malik AYİB ilə əməkdaşlığa imkan verəcəkdir. AYİB-in həyata keçirdiyi investisiyalar bizim də hədəf seçdiyimiz bir sıra uzunmüddətli inkişaf göstəriciləri ilə səciyyələnir və biz inanırıq ki, bu investisiyalar Fonda riskləri nəzərə almaqla yüksək gəlirlilik qazandıracaqdır”.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) has made an investment commitment in the amount of EUR 100 million in a first closing of the Equity Participation Fund (EPF), a debut fund managed by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
The EPF is established to give institutional investors an opportunity to participate in the EBRD’s direct equity investment portfolio in Central and Eastern Europe, Central Asia and the southern and eastern Mediterranean region, as well as in Turkey, with the objective of achieving long term capital growth by making investments in financial, industrial, agricultural, infrastructure, and energy sectors.
Commenting on the investment, Shahmar Movsumov, Executive Director of SOFAZ stated: “Investing in the EPF is a natural progression for our investment strategy and further cements our plans to diversify into different asset classes and geographies. This innovative investment structure is also an attractive opportunity to partner with the EBRD which has the extensive experience and strong local presence in the region. EBRD’s investments are exposed to a number of long-term growth drivers that we look for, and we believe that these investments will deliver strong risk-adjusted returns for the Fund.”